RSS
 

Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego „Czarno na Białym”

27 lis

W środę, 15 listopada w Forum Inicjatyw Twórczych odbyło się rozstrzygnięcie 13 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na Białym”. W tym roku napłynęło do nas 223 zestawy konkursowe, zawierające jak zwykle po trzy utwory poetyckie. 

            Jury w składzie: Maria Duszka, Konrad Tatarowski, Marek Czuku wytypowało zwycięskie wiersze – laureatem I miejsca i zdobywcą nagrody głównej w wysokości siedmiuset złotych została Magdalena Cybulska z Łodzi; miejsce drugie oraz nagroda w wysokości pięciuset złotych przypadła w udziale Iwonie Świerkule z Warszawy, a miejsce trzecie i nagroda trzysta złotych  – Rafałowi Baronowi z Gdańska. Przyznano także pięć wyróżnień nagrodzonych książkami.

            Konkurs odbywa się w ramach organizowanego przez łódzki Dom Literatury festiwalu Puls Literatury. Jednym z elementów imprezy był występ poety Krzysztofa Kleszcza, który odczytał swoje wiersze, mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego, autora książek poetyckich „Ę” (2008), „Przecieki z góry” (2012) i „Pański płaszcz” (2016) oraz felietonów.

            Niezapomnianych muzycznych wrażeń dostarczył nam zespół Quinteto del Tango, który specjalizuje  się w  wykonywaniu  nowocześnie  skomponowanych  lub  zaaranżowanych  na  nowo  tang.  Trzon  zespołu  tworzy  pięć  osób,  absolwentów  Akademii  Muzycznej  im. Grażyny  i  Kiejstuta  Bacewiczów  w  Łodzi: Oliwia Różańska (fortepian), Bartłomiej  Dyner (kontrabas), Maciej  Ćwikliński (akordeon), Jacek  Matuszewski (gitara) i Rafał  Rydyger (skrzypce),  których  połączyła  wspólna  pasja  – tango. Podczas środowego koncertu zespół zaprezentował klasykę światowego i polskiego tanga oraz utwory składające się na nowe przedsięwzięcie wokalno – instrumentalny grupy, realizowany ze znaną i cenioną łódzką wokalistką – Emilią Kudrą, której imponujący warsztat i niezrównana klasa wykonawcza spotkały się ze szczególnym uznaniem parzęczewskiej publiczności. Na potrzeby tego projektu aranżacji niezapomnianych polskich tang dokonali rdzenni Argentyńczycy; Matias Gobbo i Gustavo Michalik. Koncert stanowił wyjątkowe połączenie najwyższej klasy kunsztu instrumentalnego i wokalnego, scenicznej powściągliwości i wdzięku oraz dającego się odczuć artystycznego etosu wykonawców.

 

Piotr Sankowski

 

Skomentuj