RSS
 

Sukces Chociszewa w Turnieju Sołectw w Szadku

08 wrz

II miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys zł w kategorii rękodzieła zajęło sołectwo Chociszew podczas turnieju sołectw, który odbył się 2 września w Szadku w ramach dożynek gminno-parafialnych. Rywalizowało ze sobą ponad dwadzieścia sołectw z kilku powiatów. Zmagania odbyły się także na polu kulinarnym oraz artystycznym.

Mieszkańcy Chociszewa pod wodzą Sołtysa – Bogdana Wydrzyńskiego od kilku tygodni przygotowywali się do turnieju, zarówno do prezentacji artystycznej, jak rękodzielniczej i kulinarnej. Na scenie zaprezentowano program kabaretowy „Jańcio”, który spotkał się z żywiołową reakcją publiczności. Była to ożywcza odmiana po kilkunastu prezentacjach obrzędowych (w regulaminie przewidziano wybór między programem obrzędowym i kabaretowym). Jury jednak, w przypadku sołectwa Chociszew bardziej doceniło stoisko rękodzielnicze, przyznając mu II miejsce. Sukces jest więc niewątpliwy, w pełni zresztą zasłużony. Szczególne gratulacje należą się w tym kontekście Bogdanowi Ignaczakowi i Donacie Bugajskiej. Stoisko sołectwa Chociszew zdecydowanie wyróżniało się spośród pozostałych.

W Szadku spędziliśmy wiele godzin, kibicując naszemu sołectwu i do późnych godzin wieczornych czekaliśmy na ogłoszenie wyników. W międzyczasie oglądaliśmy konkurencyjne prezentacje artystyczne, stoiska sołectw, degustowaliśmy wystawione na nich tradycyjne potrawy wiejskie: zalewajki, pierogi, placki ziemniaczane czy chleb ze smalcem. Sami także zaopatrzyliśmy się w prowiant na tę wielogodzinną imprezę. Panie z Chociszewa przygotowały ciasta, sałatki, przekąski, a nawet chleb własnego wypieku (specjalność Sołtysowej). Impreza była ze wszech miar udana i jeśli w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja imprezy, na pewno nie zabraknie na niej reprezentacji Gminy Parzęczew.

Renata Nolbrzak

 

 

Skomentuj