RSS
 

Anioły z sizalu

03 gru

2 grudnia w Forum Inicjatyw Twórczych odbyły sie warsztaty ozdób bożonarodzeniowych, które poprowadziła Agata Włodarczyk. Pod jej kierunkiem, każda z uczestniczek zajęć wykonała i zabrała ze sobą do domu świątecznego anioła z sizalu. Prócz tak wymiernej korzyści, warsztaty były także okazją do spotkania w miłej, przedświątecznej, atmosferze.

Wytwarzanie wyrobów plastyki zdobniczo-obrzędowej z sizalu staje się coraz modniejsze. Minęły czasy tradycyjnych świerkowych stroików i ozdabiania choinek łańcuchami z wycinanek (chociaż może warto byłoby dla najmłodszych przeprowadzić warsztaty plastyczne z wycinankowych dekoracji, żeby nie poszły całkiem w niepamięć). Tymczasem zainteresowanie sizalowymi ozdobami rośnie – materiał jest wdzięczny, a wykonane przedmioty efektowne i trwałe.

Przy tej okazji warto przypomnieć co to jest sizal. Otóż jest to twarde i bardzo wytrzymałe włókno otrzymywane ze specjalnego gatunku agawyagawy sizalowej. Jest to roślina wieloletnia, wymagająca klimatu tropikalnego. Obecnie produkują ją głównie Brazylia, Tanzania, Kenia i Chińska Republika Ludowa. Sizal stosowany jest do wyrabiania lin, sznurów, plecionek,worków i wszelkiego rodzaju ozdób.

 

Skomentuj