Czesław Mozil – spowiedź emigranta

„Zmusza do intelektualnego wysiłku, do chwili namysłu, wywołuje nieprzebrane morze przemyśleń. Jego styl przemowy jest barwny, wręcz malarski a jednocześnie celny i emocjonalnie realistyczny – czytamy o standupie Czesława Mozila, który 17 sierpnia był gościem Forum Inicjatyw Twórczych.

            Idea koncertu Czesław Śpiewa Solo Act narodziła się 13 lat temu, kiedy nieznany jeszcze wtedy Czesław Mozil grał i śpiewał gdzie się dało. Występy w małych miejscowościach miały za zadanie spopularyzować muzykę polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa oraz pokazać Czesława Mozila szerszej publiczności jako alternatywnego grajka.

            Czesław Śpiewa Solo Act, to stand up tworzący magiczną rzeczywistość, której doświadczanie wiąże się z ogromną ilością emocji i ryzykownymi, mogłoby się zdawać refleksjami. Refleksjami nad prawdą, życiem, religią, emigracją, własnym bytem i miłością. Błyskotliwość artysty, jego ciągła zmienność i inteligencja łączyły w sobie niezwykłą prawdę przeplataną humorem i ironią. Czesław ciągle poszukuje, podgląda ludzi, obserwuje i wyciąga wnioski. Patrzy na życie oczami marzyciela, przekładając obrazy na słowa, słowa realisty. Czesław Mozil, choć sam o sobie mówi, że nie jest łatwo być emigrantem we własnym kraju, to zachęca, aby każdy z nas nadał swojemu prywatnemu wszechświatowi miłą zawartość.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *