Dożynki Powiatowo-Gminne w Parzęczewie. Święto plonów i dobrej zabawy

Trzeciego września na boisku szkolnym w Parzęczewie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców powiatu zgierskiego i stała się jednocześnie okazją do kultywowania rodzimych, rolniczych tradycji i beztroskiej zabawy dla całej rodziny. Impreza była podzielona na dwie podstawowe części: obrzędową i artystyczno-rozrywkową. Część obrzędowa rozpoczęła się oczywiście uroczystą mszą świętą, która odbyła się w Kościele  pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie  starostowie dożynek poprowadzili korowód dożynkowy na teren imprezy.

            Starostą Dożynek został Paweł Graczyk. Ma 47 lat i wspólnie z żoną – Agnieszką prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 26 ha nastawione na produkcję mieszaną. W skład gospodarstwa wchodzi hodowla bydła mięsnego, krów mlecznych i świń. Żona pełni funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Parzęczewie. Mają dwie córki w wieku 17 i 10 lat. Starościną Dożynek była Magdalena Błaszczyk. Ma 34 lata i wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 12 ha nastawione na produkcję roślinną. Jest prezesem stowarzyszenia „Tęczowe Siedlisko”. Mąż pracuje w Powiatowej Straży Pożarnej. Mają troje dzieci – syna i dwie córki.

            Jako pierwsza wystąpiła na scenie Orkiestra Dęta OSP Żelechlinek, jak zwykle prezentując niezwykle profesjonalny i atrakcyjny program artystyczny, łączący siłę wyrazu orkiestry strażackiej z estradowym zacięciem wokalisty. Ten efektowny akcent poprzedził kolejne elementy tradycji dożynkowej. Następnym z nich było wręczenie chlebów gospodarzom wydarzenia: Wójtowi Gminy Parzęczew, Ryszardowi Nowakowskiemu i Staroście Zgierskiemu, Bogdanowi Jarocie, którzy dokonali uroczystego otwarcia dożynek i zgodnie z tradycją podzielili się chlebem z przybyłymi na imprezę mieszkańcami.

            W części obrzędowej wystąpiło dziewięć zespołów ludowych z terenu powiatu zgierskiego, które obśpiewały swoich włodarzy. Wieniec dla Starosty Zgierskiego, Bogdana Jaroty wręczyło KGW z Wielkiej Wsi w Gminie Parzęczew, a dla Wójta Gminy Parzęczew, Ryszarda Nowakowskiego KGW z Mikołajewa (również w gminie Parzęczew) na scenie wystąpiła kapela Parzęczewiacy z zespołami śpiewaczymi z Parzęczewa i Śniatowej. Wójta Gminy Ozorków, Tomasza Komorowskiego, uczcił występem muzycznym i wieńcem Amatorski Zespół Śpiewaczy ze Skotnik. Następnie wystąpiła Kapela Aleksandrowianie, wręczając wieniec Burmistrzowi Aleksandrowa Łódzkiego, Jackowi Lipińskiemu. Wieniec dla Burmistrza Ozorkowa, Jacka Sochy wręczył po swym występie zespół Ozorkowianie, a dla Wójta Gminy Głowno, Marka Jóźwiaka – KGW z Woli Lubiankowskiej, podczas gdy na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Mąkolice. Kosz z jabłkami dla Burmistrza Głowna, Grzegorza Janeczka wręczył zespół taneczny GOLD. Burmistrza Strykowa, Andrzeja Jankowskiego obśpiewało i obdarowało wieńcem dożynkowym KGW Osse. Wieniec dla Barbary Kaczmarek, Wójta Gminy Zgierz przygotowało KGW z Dąbrówki, a wystąpił zespół Szczawinianki. Kosz z darami sadu, lasu i ogrodu Prezydentowi Miasta Zgierza, Przemysławowi Staniszewskiemu wręczyło Koło Gospodyń Miejskich ze Zgierza. Piosenkę „Cztery córy miał tata” wykonał Jakub Śmietana.

            Część artystyczno-rozrywkowa zaczęła się od, entuzjastycznie przyjętego przez publiczność występu kabaretu Nowaki. Nowaki to młoda, zdolna i wybitnie energetyczna trójka zielonogórskich artystów. Ich talent i kreatywna praca przynoszą rezultaty w postaci wypełnionych po brzegi sal i śmiejącej się widowni. Tak było też w Parzęczewie, gdzie salwy gromkiego śmiechu publiczności nie cichły niemal przez cały czas ich występu.

            Kolejną pozycją programu artystycznego imprezy był koncert zespołu After Party prezentującego muzykę taneczną. Jest to grupa o ogólnopolskiej sławie i wielu sukcesach. Jako jeden z nich przyjdzie im na pewno zaliczyć występ w Parzęczewie, gdzie czekały na nich tłumy rozentuzjazmowanej publiczności. Kolejną atrakcję stanowił występ od dawna zaprzyjaźnionego z Parzęczewem zespołu Jolly Roger, w którego repertuarze znajdują się zarówno utwory autorskie w konwencji folkowej jak i znane piosenki turystyczne i żeglarskie w aranżacji biesiadnej lub klimacie ogniskowym, turystycznym i żeglarskim.

            Jednak najbardziej oczekiwaną i najgłośniej oklaskiwaną gwiazdą wieczoru była grupa Video – jeden z najpopularniejszych zespołów współczesnej polskiej muzyki rozrywkowej. Istnieje od 2007 roku, ma na swoim koncie trzy albumy, które przyniosły liczne przeboje, m.in: „Bella”, „Idę na plażę”, „Soft”, „Papieros”, „Środa czwartek”, „Szminki róż”, „Fantastyczny lot”, „Wszystko Jedno” oraz „Ktoś Nowy”. VIDEO są laureatami licznych nagród, wśród ostatnich wyróżnić można statuetki Eska Music Awards 2015, 2016 w kategorii „Najlepszy Zespół”. W tym roku single „Wszystko Jedno” i „Ktoś Nowy” osiągnęły status platynowych płyt, a album „Doskonale Wszystko Jedno” – złotej. Po koncercie na scenę wszedł profesjonalny DJ i zainicjował, zamykającą imprezę,  zabawę taneczną.

            Na Dożynkach wystawiono osiem namiotów rękodzielniczych z gmin: Ozorków, Zgierz, Głowno, Parzęczew, i Aleksandrów Łódzki oraz z Miasta Ozorkowa, a także stoisko Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę i Fundacji „Lawendowy Anioł” oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Wystawiono czternaście stoisk kulinarnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Boczki Domaradzkie, Nowostawy Górne, Ciosny, Proboszczewice, Rosanów, Szczawin, Śliwniki, Opole i Chrząstów oraz sołectwo Tkaczewska Góra, a także Stowarzyszenie Tęczowe Siedlisko Trojany, Stowarzyszenie Wiejski Ośrodek Kultury w Śniatowej i Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Bibianów.

            Oprócz występów artystycznych i stoisk wystawienniczych na terenie imprezy na gości czekały liczne atrakcje. Dzieci miały do dyspozycji darmowe wesołe miasteczko wyposażone w zjeżdżalnie, trampoliny i karuzelę. Ponadto swoje własne konkursy i wyzwania dla najmłodszych przygotowali funkcjonariusze i druhowie na stoiskach: policyjnym i strażackim. W namiocie Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą” można było skosztować smacznych i zdrowych soków owocowo-warzywnych i obejrzeć ciekawe pokazy kulinarne. 

            Dożynki Powiatowo-Gminne w Parzęczewie okazały się dużym sukcesem, o czym świadczy frekwencja widowni, która mimo nienajlepszej pogody tłumnie zjechała do Parzęczewa, by uczestniczyć w święcie rolników, podziękować za tegoroczne plony i poprosić o bogate zbiory następnego roku, a także po to, by w rodzinnej atmosferze zrelaksować się i oderwać od codziennych problemów. Sądząc po wspaniałej atmosferze panującej na imprezie, świetnie się to udało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *