Impreza podsumowująca projekt „Zaczarowany i pokłuty jestem przez nuty…”

DSC_0999 W listopadowy wieczór w parzęczewskim Forum Inicjatyw Twórczych spotkali się miłośnicy poezji, muzyki, malarstwa ale też sami poeci, muzycy i malarze – autorytety i debiutanci. Pretekstem były wydarzenia podsumowujące projekt „Zaczarowany i pokłuty jestem przez nuty… Liryka Jana Sztaudyngera w piosence” oraz rozstrzygnięcie dziesiątego już Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym”.

 

Zacznijmy od poetów – do Parzęczewa przyjechali: Marek Czuku, Przemysław Owczarek, Konrad Tatarowski, czyli jurorzy „Czarno na białym” oraz laureatka I miejsca – Aleksandra Dańczyszyn z Warszawy. W imprezie uczestniczyli także poeci – przedstawiciele Domu Literatury w Łodzi, który jest współorganizatorem konkursu: Maciej Robert, Rafał Gawin i szef Domu Literatury – także poeta – Andrzej Strąk. Podczas imprezy swoje wiersze czytał laureat ubiegłorocznej edycji konkursu – Czesław Markiewicz, który do Parzęczewa przyjechał aż z Zielonej Góry. Osobiście czytał także wyróżnione w konkursie wiersze ich autor – Kacper Płusa. Odczytane zostały też utwory pozostałych laureatów konkursu. W gronie zwycięzców, wyłonionych spośród 211 uczestników, znaleźli się prócz zwyciężczyni – Aleksandry Dańczyszyn: Anna Miłek (II m-ce), Rafał Baron (III m-ce). Wyróżnieni zostali: Mirosław Kowalski, Elżbieta Galoch, Bożena Kaczorowska, Mariola Kruszewska oraz wspomniany wcześniej Kacper Płusa.

Poetyckim bohaterem imprezy był także Jan Sztaudynger. To w związku ze 110. rocznicą urodzin poety Forum Inicjatyw Twórczych realizowało, wspólnie z Łódzkim Domem Kultury, projekt: „Zaczarowany i pokłuty jestem przez nuty…”. Efektem projektu jest płyta z piosenkami do tekstów Sztaudyngera w wykonaniu zespołu Błogostan. Wszystkich piosenek, które znalazły się na płycie (będzie ją można otrzymać bezpłatnie w siedzibie FIT) wysłuchaliśmy podczas imprezy. Koncert wzbudził entuzjazm, wspaniała muzyka Macieja Janeckiego wzbogaciła utwory poety i pozwoliła je zinterpretować na nowo. Zespół – chluba parzęczewskiego FIT-u jest w doskonałej artystycznej kondycji. Tworzą go soliści: Anna Szoszkiewicz i Janusz Chałas i instrumentaliści: Maciej Janecki, Bartosz Wroniszewski, Marcin Seweryński i Artur Pyciarz. Gościnnie na koncercie i na płycie wystąpił Mateusz Szymczak.

Twórczość Sztaudyngera była także inspiracją dla uczestników konkursu „Fraszka na płótnie”. Zwyciężyła Bogna Stępień, która „wizualizowała” fraszkę „Do róży”: Nie klnij motyla, posłannictwo spełni, gdy innej róży da także smak pełni. Jurorami w tym konkursie byli niewątpliwi znawcy sztuki malarskiej: Iwan Kulik – wybitny malarz ukraiński, Matylda Leśniowska – malarka, projektantka mody odnosząca sukcesy na najbardziej prestiżowych światowych wybiegach i mieszkaniec naszej gminy Stanisław Radomiński – pomysłodawca i realizator wyjątkowego na skalę światową przedsięwzięcia artystycznego: Labirynt fresków im. Vico Calabro. Jurorzy osobiście ogłosili werdykt i wręczyli nagrody (za I miejsce nagroda pieniężna w wysokości 500 zł).

Impreza upłynęła w wyjątkowej atmosferze, także dzięki obecności dużej grupy młodzieży gimnazjalnej, która wzięła udział w dyktandzie Puls Języka, przygotowanym przez Dom Literatury. Zwyciężyła Zuzanna Gaczyńska, która nie popełniła żadnego błędu! Wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali książki, a najlepsi wezmą w grudniu udział w łódzkim finale, gdzie do wygrania są wysokie nagrody pieniężne. Mimo, że dyktando było pierwszym punktem programu, młodzież wytrwale czekała do końca na wyniki. Dzięki temu, niektórzy po raz pierwszy, uczestniczyli w tego rodzaju poetycko – muzycznym spotkaniu. Najwięcej entuzjazmu wśród młodych ludzi wzbudził inaugurujący wydarzenia koncert zespołu Jolly Roger.

Renata Nolbrzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *