Rzeźby, obrazy, koronki, wyroby z metalu, biżuteria – to wytwory okolicznych rękodzielników, prezentowane 20 czerwca podczas czwartej już edycji Jarmarku Chociszewskiego. Prócz prezentacji rękodzieła artystycznego były jeszcze inne okazje do świętowania: 70-lecie istnienia szkoły Podstawowej w Chociszewie oraz promocja książki Bogdana Wydrzyńskiego „Chociszew. Dzieje osady i okolic”.
Po raz kolejny, na zaproszenie organizatorów – Sołectwa Chociszew, Stowarzyszenia Przyjazne Wsie oraz Forum Inicjatyw Twórczych zjechali się do Chociszewa rękodzielnicy, zarówno mieszkańcy Gminy Parzęczew, jak i okolicznych miejscowości: Ozorkowa, Łęczycy i Zgierza. Jak zwykle prace wzbudziły bardzo duże zainteresowanie, ludzie nie tylko podziwiali, ale także kupowali rzeźby, koronkowe serwety, obrazy, gliniane ptaszki, przedmioty ozdobione techniką decoupage i inne dzieła lokalnych artystów. Tradycyjnemu jarmarkowi towarzyszyły występy muzyczne. Tym razem, w związku z charakterem imprezy, związanym z obchodami rocznicowymi szkoły, na scenie prezentowały się głownie zespoły dziecięce. I tak były występy miejscowych dzieci z chociszewskiej szkoły, zespołu Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, Mażoretek z Dzierżąznej, wokalnych i tanecznych, dziecięcych zespołów z Aleksandrowa Łódzkiego, Ozorkowa i Lutomierska. Prezentowały się także dzieci – uczniowie szkoły Muzycznej z Łęczycy. Jedynie na rozpoczęcie i na zakończenie imprezy występowali dorośli. Jarmark otworzyła parzęczewska kapela z zespołem śpiewaczym, a zakończył zespół DANGERS, który grał do tańca. Miłym i oryginalnym muzycznym akcentem był też występ nauczycieli chociszewskiej szkoły, którzy wykonywaną piosenkę zadedykowali byłym dyrektorom i nauczycielom szkoły.
Szkoła oraz miejscowe przedszkole zaangażowały się w organizację imprezy także na innych płaszczyznach. Przygotowana została okolicznościowa wystawa, dotycząca 70-lecia placówki, zorganizowana loteria fantowa (pozyskanie fantów to niemały wysiłek) oraz stoisko szkolno-przedszkolne, gdzie malowano dziecięce buźki, odbywały się konkursy, częstowano także dzieci słodkimi bułeczkami i pączkami. O historii szkoły opowiadała ze sceny pani Agnieszka Wiśniewska-Rojek. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci były: darmowe wesołe miasteczko, przejażdżki samochodem-bizonem z chociszewskiej Indiańskiej Wioski oraz strażacka piana.
Doskonałym dopełnieniem imprezy była promocja książki Bogdana Wydrzyńskiego „Chociszew. Dzieje osady i okolic”. Książka powstała w wyniku realizacji przez Stowarzyszenie Przyjazne Wsie: Chociszew – Mikołajew – Pustkowa Góra, projektu ze środków PROW za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Gmin PRYM. Książkę znakomicie charakteryzuje recenzja wydawnicza prof. Konrada Tatarowskiego, w której czytamy m.in.: Wydrzyński sięga do słowników i katalogów, do wcześniejszych publikacji i opracowań tematu, ale także – zgodnie z regułami solidnego warsztatu historycznego – do zbiorów archiwalnych i dokumentów, przechowywanych zarówno w powołanych do tego instytucjach, jak i w zbiorach prywatnych. Dzięki temu, zwłaszcza w pierwszych rozdziałach książki, dotyczących historii Chociszewa i całej ziemi łęczyckiej, odnajdujmy wiele interesujących szczegółów i ciekawostek. Redakcyjnie książkę opracowała Renata Nolbrzak – doktorantka z Katedry Dziennikarstwa UŁ, dyrektorka Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie.