RSS
 

Karkonosze. Mityczna kraina Ducha Gór

09 lip

Dawno temu legendarny Karkonosz zakochał się bez pamięci i porwał do swojego zamku urodziwą córkę świdnickiego księcia. Księżniczka, chcąc uśpić jego czujność kazała mu na polu liczyć rzepy, co pozwoliło jej uciec w doliny, do ukochanego narzeczonego. Od tego czasu karkonoski Duch Gór zyskał pogardliwe miano Liczyrzepy. I jeszcze dziś, gdy w górach grzmi, starzy ludzie mówią, że to Liczyrzepa rozpacza po stracie ukochanej. Legenda o Duchu Gór to wstęp do prelekcji podróżniczej Sebastiana Bielaka, który 5 lipca odwiedził Cafe Forum.

Sebastian Bielak podczas piątkowego spotkania w Cafe Forum przybliżył zgromadzonym gościom urodziwy krajobraz najwyższego pasma górskiego Sudetów oraz jeden z najciekawszych pod względem przyrodniczym i kulturowym fragment Dolnego Śląska. Sebastian Bielak z wykształcenia jest inżynierem, a więc człowiekiem o zmyśle technicznym, który szanuje dorobek naszej cywilizacji oraz ceni praktyczne podejście do codziennego życia, dlatego prelekcja połączona z pokazem multimedialnym skupiała się głównie na Karkonoszach ukazanych w liczbach, a także na przyrodniczych aspektach tego pasma górskiego.

Autor prelekcji mówi o sobie „z zamiłowania jestem przyrodnikiem, fotografem i podróżnikiem – człowiekiem, który lubi obcować z dziką przyrodą, który z dala od ludzkich siedzib szuka wyciszenia i dystansu do naszej, coraz bardziej hałaśliwej cywilizacji”. Dzięki tym zamiłowaniom mogliśmy oglądać fotografie Pana Sebastiana, które w niezwykle naturalny sposób ukazywały karkonoskie zwierzęta, owady i tamtejszą roślinność.

W końcowej części spotkania nasz gość zaprezentował jedno z autorskich nagrań z cyklu „Podróże Bliskie Naturze”, które są niezwykle cenione przez obserwatorów na kanale YouTube.

Dominika Patyk

 

Skomentuj