Listopadowy wieczór melomana w Cafe Forum

Wybitny polski wiolonczelista Tomasz Strahl i niezwykle utalentowana pianistka Agnieszka Przemyk-Bryła zagrali 22 listopada w Forum Inicjatyw Twórczych koncert muzyki klasycznej dla mieszkańców Parzęczewa. Koncert był kolejnym wydarzeniem z cyklu „Z klasyką przez Polskę”, organizowanego i finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mieszkańcy gminy Parzęczew usłyszeli utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszko, Piotra Czajkowskiego, Johannesa Brahmsa i Sergiusza Rachmaninowa w niezwykłej aranżacji na fortepian i wiolonczelę. Magiczną atmosferę wydarzenia stworzyli wybitnie utalentowani artyści Agnieszka Przemyk-Bryła i Tomasz Strahl.

Tomasz Strahl to jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994. Od wielu lat prowadzi działalność koncertową, występując z takimi orkiestrami, jak m.in.: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orquestra Sinfônica Municipal São Paulo (Brazylia). Tomasz Strahl odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). W 2005 roku Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 roku zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego. Jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm, Norymberga 1778.

Agnieszka Przemyk-Bryła to doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor nadzwyczajny Katedry Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (2000), laureatką Estrady Młodych XXXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2001), finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Siergieja Rachmaninowa w Morcone (Włochy, 2003), laureatką II nagrody na III Concorso Pianistico Internazionale Andrea Baldi w Bolonii (Włochy, 2013). Ponadto jest laureatką Olimpiady Polonistycznej (II nagroda) oraz finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Łacińskiego. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, a także Międzynarodowego Klubu ZONTA, Fundacji Kultury, Fundacji Reginy Smendzianki, Burmistrza Miasta Hamamatsu. Agnieszka Przemyk-Bryła koncertuje jako solistka i kameralistka w wielu miastach Polski a także w prestiżowych salach koncertowych w Austrii, Azerbejdżanie, Chinach, Czechach, Finlandii, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Zasiada w jury konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą. Agnieszka Przemyk-Bryła jest ponadto autorką książki pt. Sonata w twórczości Siergieja Rachmaninowa wydanej wraz z dwiema płytami audio przez wydawnictwo naukowe GRADO z Torunia (2014).

Koncert poprowadził Lech Dzierżanowski – pianista i menadżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego (1984). Był laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, występował w filharmoniach w Poznaniu, Gdańsku, we Wrocławiu i w Jeleniej Górze. W latach 2007–2013 współpracował z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, gdzie pełnił między innymi obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego oraz zastępcy dyrektora do spraw artystycznych. Od 2013 roku współpracuje z Filharmonią Wrocławską, gdzie prowadzi cykl koncertów kameralnych.

Dostęp do muzyki klasycznej w dzisiejszych czasach jest dużo łatwiejszy dzięki dużej ilości mediów, ale muzyka na żywo to coś zupełnie innego, to niezwykły, magiczny klimat i przeżycie duchowe. Takim przeżyciem był zapewne koncert dla parzęczewskiej publiczności, która entuzjastycznie oklaskiwała wybitnych artystów. Wydarzenie odbyło się w ramach codwutygodniowego cyklu Cafe Forum.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *