Promocja sztuki ludowej w PRL

Sztuka ludowa, to całokształt działalności artystycznej, którą kultywuje społeczność lokalna, szczególnie dotyczy to społeczności wiejskiej. Obok twórczości, którą nazywa się plastyką, do sztuki ludowej zalicza się muzykę, legendy, bajki i opowieści.

13 kwietnia w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych odbyła się kolejna impreza z cyklu Dekady PRL zrealizowana w ramach zadania „Dekady PRL – cykl wydarzeń kulturalnych promujących lokalne dziedzictwo”, której tematem była promocja sztuki ludowej w PRL.

W pierwszej części spotkania dr Daria Domarańczyk przybliżyła zebranym gościom zjawisko ludowości, polegające na tym, że wytwory sztuki ludowej, zawsze pełniły określoną funkcję w życiu wsi, a ich wartość artystyczna szła w parze ze znaczeniem użytkowym. Daria Domarańczyk wspomniała też w swym wystąpieniu o muzeach na wolnym powietrzu znanych w Polsce także pod nazwą skansenów, których zadaniem jest chronić zabytki kultury materialnej oraz promować wiedzę o nich. Prezentacja multimedialna i fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej potwierdziły, że sztuka ludowa w PRL miała wielkie znaczenie. Wszędzie w Polsce odbywały się konkursy twórców ludowych, a Cepelia hurtowo kupowała ich dzieła. Na meblach w mieszkaniach ustawiano świątki, a na ścianach wieszano kilimy.

W drugiej części spotkania na scenie zobaczyliśmy Zespół Pieśni i Tańca Anilana, który zachwycał niezwykłymi, wielobarwnymi strojami, niepodważalnym talentem i profesjonalizmem artystów oraz bijącą od nich sympatią i energią. Profesjonalne opracowania choreograficzne i muzyczne podkreślające piękno polskiego folkloru, bogactwo i różnorodność strojów, żywiołowość tańca, to wszystko sprawiło, że „Anilana”  uczyniła z tańca prawdziwe widowisko, a tym samym zdobyła serca i sympatię parzęczewskiej publiczności.

Polskie motywy ludowe odżyły  i świetnie zaadaptowały się we współczesnym wzornictwie, a co za tym idzie wraca moda i zapotrzebowanie na oryginalne przedmioty wykonane ręką ludowych mistrzów, dlatego impreza nie mogła się odbyć bez lokalnych rękodzielników, którzy zaprezentowali różnorodne formy twórczości: hafty, prace szydełkowe, obrusy zrobione na drutach, stroiki dekoracyjne. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, a sobotni wieczór na długo pozostanie w pamięci gości Forum Inicjatyw Twórczych.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *