RSS
 

Promocja sztuki ludowej w PRL

15 kw.

Sztuka ludowa, to całokształt działalności artystycznej, którą kultywuje społeczność lokalna, szczególnie dotyczy to społeczności wiejskiej. Obok twórczości, którą nazywa się plastyką, do sztuki ludowej zalicza się muzykę, legendy, bajki i opowieści.

13 kwietnia w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych odbyła się kolejna impreza z cyklu Dekady PRL zrealizowana w ramach zadania „Dekady PRL – cykl wydarzeń kulturalnych promujących lokalne dziedzictwo”, której tematem była promocja sztuki ludowej w PRL.

W pierwszej części spotkania dr Daria Domarańczyk przybliżyła zebranym gościom zjawisko ludowości, polegające na tym, że wytwory sztuki ludowej, zawsze pełniły określoną funkcję w życiu wsi, a ich wartość artystyczna szła w parze ze znaczeniem użytkowym. Daria Domarańczyk wspomniała też w swym wystąpieniu o muzeach na wolnym powietrzu znanych w Polsce także pod nazwą skansenów, których zadaniem jest chronić zabytki kultury materialnej oraz promować wiedzę o nich. Prezentacja multimedialna i fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej potwierdziły, że sztuka ludowa w PRL miała wielkie znaczenie. Wszędzie w Polsce odbywały się konkursy twórców ludowych, a Cepelia hurtowo kupowała ich dzieła. Na meblach w mieszkaniach ustawiano świątki, a na ścianach wieszano kilimy.

W drugiej części spotkania na scenie zobaczyliśmy Zespół Pieśni i Tańca Anilana, który zachwycał niezwykłymi, wielobarwnymi strojami, niepodważalnym talentem i profesjonalizmem artystów oraz bijącą od nich sympatią i energią. Profesjonalne opracowania choreograficzne i muzyczne podkreślające piękno polskiego folkloru, bogactwo i różnorodność strojów, żywiołowość tańca, to wszystko sprawiło, że „Anilana”  uczyniła z tańca prawdziwe widowisko, a tym samym zdobyła serca i sympatię parzęczewskiej publiczności.

Polskie motywy ludowe odżyły  i świetnie zaadaptowały się we współczesnym wzornictwie, a co za tym idzie wraca moda i zapotrzebowanie na oryginalne przedmioty wykonane ręką ludowych mistrzów, dlatego impreza nie mogła się odbyć bez lokalnych rękodzielników, którzy zaprezentowali różnorodne formy twórczości: hafty, prace szydełkowe, obrusy zrobione na drutach, stroiki dekoracyjne. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, a sobotni wieczór na długo pozostanie w pamięci gości Forum Inicjatyw Twórczych.

Dominika Patyk

 

Skomentuj