RSS
 

Wakacyjny teatr cieni

18 sie

Po pomyślnie zakończonych półkoloniach, Forum Inicjatyw Twórczych z Parzęczewa zorganizowało w dniach 9 – 12 lipca w Tkaczewskiej Górze warsztaty teatralne, na których grupa młodych, zdolnych dzieci stworzyła wraz z instruktorami coś niebywałego i naprawdę niezwykle twórczego. Twórcy teatru S.tr.A.C.H, organizatorzy Nowego Festiwalu Nocne Teatralia Strachy – Paweł Wrona i Dagmara Bogacz, przybyli do nas aż z Krosna, by zaprezentować zupełnie inną, nową formę teatru. Teatr, w którym bohaterowie oraz wszelkie postaci są cieniami modelowanej sylwetki, czy też odpowiednio złożonych dłoni, to właśnie forma nazywana Teatrem Cieni. Dzieci, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w spotkaniach, szybko wykazały się zaangażowaniem i chęcią poznania tajników tworzenia spektaklu cieni.

Instruktorzy rozpoczęli zajęcia od ćwiczeń, które wprowadzały uczestników w przyjazną atmosferę, integrowały i dzięki którym grupa miała możliwość poznania się. Na buziach dzieci do ostatniego dnia widniał już tylko szeroki uśmiech, a żartom i dowcipom opowiadanym sobie wspólnie nie było końca. Mimo beztroskiej atmosfery, dzieci były bardzo pracowite i ambitne. Szybko nauczyły się swoich ról do występu oraz wykonały scenografię do spektaklu. Były cierpliwe i konsekwentne, ćwiczyły i powtarzały robienie figur, nawet podczas przerw.

Instruktorzy: Paweł i Dagmara przy ognisku zaprezentowali dzieciakom także inne swoje umiejętności, między innymi żonglowanie „pojkami” imitującymi ogień.

W czwartek 12 lipca w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych o godzinie 14.00 odbył się pokaz spektaklu, na który zaprosiliśmy uczestników organizowanych przez nas wcześniej półkolonii. Na wielkim ekranie zrobionym z białego płótna pojawiły się żaby, wielbłąd, sowy, jelenie a wszystkie te zwierzęta robiły dzieci ze swoich rąk i dłoni. Zapewne, zarówno małym aktorom, jak i publiczności, na długo pozostanie w pamięci ten twórczy eksperyment.

 

Skomentuj