RSS
 

Wędrowni sztukmistrzowie

13 lis

Janusz Pyziński z Dębicy został zwycięzcą tegorocznej, siedemnastej już, edycji poetyckiego konkursu „Czarno na Białym”. Tegoroczne rozstrzygniecie miało miejsce 6 listopada w Forum Inicjatyw Twórczych, które jest organizatorem konkursu. Jak zwykle odbyły się też wydarzenia towarzyszące. Tym razem były to: spotkanie z wieloletnim jurorem „Czarno na Białym”, bohaterem książki „Konrad W. Tatarowski. Naukowiec, dziennikarz, poeta. Portret wielokrotny” oraz koncert zespołu „Quinteto El Tango”.

Jak co roku komisję jurorską stanowili: Konrad Tatarowski, Maria Duszka i Marek Czuku. Jak stwierdził Konrad Tatarowski, typowanie laureatów nie było łatwe, ponieważ poziom był dość wyrównany, jednak co do pierwszego miejsca jurorzy byli zgodni. Wszyscy byli pod wrażeniem prozy poetyckiej autorstwa Janusza Pyzińskiego. Jego utwory oraz wiersze pozostałych laureatów – Mirosława Puszczykowskiego i Zdzisława Drzewieckiego oraz pięciorga wyróżnionych autorów zostały odczytane podczas uroczystości. Utwory są dostępne na stronie internetowej Forum Inicjatyw Twórczych – zachęcam do lektury.

Kolejnym punktem uroczystości była rozmowa autorki artykułu, jednocześnie redaktorki książki „Konrad. W. Tatarowski. Naukowiec, dziennikarz, poeta. Portret wielokrotny” z jej bohaterem. Konrad Tatarowski komentował odczytywane przeze mnie krótkie fragmenty książki, która jest zbiorem tekstów wygłoszonych podczas konferencji, zorganizowanej na Uniwersytecie Łódzkim z okazji 70. urodzin Profesora. W książce znalazł się także obszerny wywiad, w którym pytamy Konrada Tatarowskiego o dom rodzinny, szkoły do których uczęszczał, działalność opozycyjną, pracę w RP Radia Wolna Europa oraz karierę naukową. Do udziału w konferencji i opublikowania swoich tekstów w książce zaprosiliśmy współpracowników, przyjaciół i znajomych Profesora, dzięki czemu publikacja ma charakter wielowymiarowy (książkę można zakupić poprzez stronę internetową Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego lub bezpośrednio w FIT).

Ostatnim elementem imprezy był wspaniały koncert, goszczącego w FIT po raz kolejny, znakomitego zespołu Quinteto EL Tango, grającego w składzie: Oliwia Różańska, Rafał Rydyger, Jacek Matuszewski, Maciej Nowak, Maciej Ćwikliński,  z niezwykłą, charyzmatyczną wokalistką Emilią Kudrą. Tym razem tematem koncertu była muzyka żydowska – usłyszeliśmy takie utwory jak: Rebeka, Miasteczko Bełz czy Wędrowni sztukmistrzowie – tytuł tej piosenki był jednoczesne tytułem koncertu. Został on owacyjnie przyjęty przez publiczność. Te coroczne poetycko-muzyczne spotkania mają wyjątkowy klimat, dlatego przyciągają duże grono zainteresowanych ludzi. I tym razem publiczność była liczna i zadowolona.

 

Renata Nolbrzak

 

Skomentuj