Zaćmienie Księżyca – jako jedno ze zjawisk astronomicznych

Co to są Perseidy, czym się różni meteor od meteorytu, jak działa teleskop – te i inne zagadnienia były przedmiotem spotkania w Cafe Forum z Remigiuszem Jabłońskim, prezesem łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Kosmos jak i wyprawy kosmiczne, fascynują ludzi. Piękno kosmosu i jego tajemnice to bardzo modny temat. Inspiruje artystów, pisarzy, scenarzystów. Chcemy o nim wiedzieć jak najwięcej, dlatego 16 sierpnia zaprosiliśmy do Cafe Forum Remigiusza Jabłońskiego z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Spotkanie przypadło na kilka dni po Nocy Perseidów, czyli nocy z 12 na 13 sierpnia.  Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. W Noc Perseidów, można zobaczyć nawet sto „spadających gwiazd” na godzinę. Perseidy to jedno z bardziej spektakularnych wydarzeń, które możemy podziwiać na sferze niebieskiej.

Poza bogatą prezentacją multimedialną dotyczącą Perseidów, Remigiusz Jabłoński przybliżył zgromadzonym gościom temat innych zjawisk astronomicznych, obserwacji, omówił też tegoroczne zaćmienie Księżyca, które miało miejsce w lipcu.

Dla ciekawych nieba gość Cafe Forum przygotował mapkę na 16 sierpnia, która pomogła w odnalezieniu na niebie Jowisza i Saturna, udostępnił również teleskop, dzięki któremu można było dokonać amatorskich obserwacji, co bardzo spodobało się wszystkim uczestnikom spotkania.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *