I Wojewódzka Konferencja Animatorów Kultury

DSC_1574

W sobotę, 16 października w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie odbyła się                 I Wojewódzka Konferencja Animatorów Kultury. Impreza została dofinansowywana przez Łódzki Dom Kultury w ramach projektu „Kalendarz Imprez”, którego celem jest promocja przedsięwzięć kulturalnych regionu łódzkiego    i integracja środowiska animatorów kultury naszego województwa.

Od początku września na adres mailowy Forum napływały zgłoszenia instytucji kultury, które zdecydowały się zaprezentować podczas październikowego spotkania jedną, najbardziej reprezentatywną dla swojej działalności imprezę cykliczną.  Do Parzęczewa zjechali goście z Dalikowa, Kobiel Wielkich, Łęczycy, Łodzi, Ozorkowa i Sieradza. Byli wśród nich przedstawiciele ośrodków kultury i bibliotek. Rafał Gawin z Domu Literatury w Łodzi opowiedział o festiwalu „Puls Literatury”. W imieniu Forum wystąpiła jego dyrektor, Renata Nolbrzak, prezentując konkurs poetycki „Czarno na Białym”. A oto jak już po zakończeniu konferencji podsumowała ją dyrektor Forum Inicjatyw Twórczych, Renata Nolbrzak:

Z zainteresowaniem i przyjemnością słuchałam wystąpień moich koleżanek i kolegów, ale bardzo się też cieszę z naszych kuluarowych rozmów. To po prostu miłe spotkanie, które sprzyja nawiązywaniu albo zacieśnianiu współpracy. Z niektórymi prelegentami znamy się, podejmowaliśmy wcześniej jakieś wspólne działania, z niektórymi natomiast spotykamy się po raz pierwszy, jak na przykład z panią Ewą Trzonkowską z Kobiel Wielkich, z którą wstępnie umówiłyśmy się już na naszą wizytę w Kobielach z zespołem Błogostan.  Cieszę się także, że na zaproszenie odpowiedzieli niektórzy nasi mieszkańcy, zainteresowani tym, co się dzieje w regionie. Coraz większa mobilność ludności powoduje większe możliwości korzystania nie tylko z oferty lokalnej, ale i poza miejscem zamieszkania. Ze wszech miar więc konferencja spełniła swoje zadanie – stała się zarówno forum wymiany doświadczeń animatorów kultury, jak i nośnikiem informacji na temat wydarzeń kulturalnych w okolicy. Dodając do nazwy Wojewódzka Konferencja Kultury liczebnik porządkowy „Pierwsza”, chcieliśmy stworzyć przestrzeń dla organizacji podobnych wydarzeń w kolejnych latach. Teraz wiemy, że jest to potrzebne i planujemy to robić, choć nie ukrywam, że będziemy także wypatrywać sygnałów zwrotnych i chętnie potraktowalibyśmy dzisiejszy dzień jako inicjatywę, którą podejmą inne instytucje. Na odpowiedź – czy ten długofalowy efekt zostanie osiągnięty, będziemy musieli poczekać. Niezależnie od tego jak to odpowiedź będzie brzmiała,  zawsze z przyjemnością stajemy się forum dla twórczych inicjatyw.

KOLOR

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *