Seniorzy na „zielonej szkole”

Bełchatów – największa w Polsce odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego, jest zarazem największą dziurą w ziemi w skali Europy. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję poznać to zagadkowe miasto od zupełnie innej strony, a jedynym elementem łączącym wycieczkę z kopalnią był wjazd w Górę Kamieńską, która jest sztucznym wzgórzem, powstałym jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

17 czerwca w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Forum Inicjatyw Twórczych odbyła się wycieczka do Bełchatowa i Góry Kamieńskiej. Jednym z punktów wycieczki było zwiedzanie zespołu dworskiego Olszewskich, oraz mieszczącego się w nim Muzeum Regionalnego. Kompleks parkowo-pałacowy jest miejscem o szczególnych walorach estetycznych. Kontakt z jego zabytkową materią, otoczenie urokliwego parku i rzeka Rakówka mijająca go swym korytem od strony zachodniej czynią to miejsce magicznym.

W program wycieczki włączono także wykład w ramach UTW. Uczestnicy wycieczki wysłuchali prelekcji zatytułowanej „Ptaki w otoczeniu człowieka”, prowadzonej przez ornitologa Macieja Kamińskiego.

W godzinach popołudniowych seniorzy mieli czas na chwilę wytchnienia delektując się pysznym, domowym obiadem. Poobiedni plan wycieczki obejmował przejażdżkę wyciągiem linowym na Górze Kamieńskiej oraz ognisko wieńczące ten pełen atrakcji dzień.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *