Bo wiek to tylko liczba

Każdy etap w życiu ma swój smak. Młodość daje ogromne możliwości, to czas nauki i dużej aktywności. Z wiekiem zmieniają się priorytety, przychodzi doświadczenie. Członkowie parzęczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku udowadniają, że wiek nie może być wymówką.

Parzęczewski UTW działający przy Forum Inicjatyw Twórczych, mimo trudnego dla wszystkich czasu związanego z pandemią, ani na chwilę nie zwolnił tempa. Wśród licznych aktywności parzęczewskich seniorów w 2021 roku znalazły się m.in. ćwiczenia pod hasłem „Zdrowy kręgosłup” prowadzone przez Mariolę Skowrońską-Tylke. Ćwiczenia te miały charakter zarówno profilaktyczny, jak i terapeutyczny. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim rozluźnienie mięśni pleców, rozciągnięcie kręgosłupa, a także wzmocnienie mięśni stabilizujących. Ponadto odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniają mięśnie pośladków i brzucha. Ćwiczenia dla zdrowego kręgosłupa oraz ćwiczenia z fizjoterapeutką – Zuzanną Dudkiewicz to aktywności, na które parzęczewscy seniorzy uczęszczają bardzo licznie.

Równie ważna jak forma fizyczna, jest forma psychiczna. Tę natomiast seniorzy wzmacniali podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez Piotra Sankowskiego, gdzie pracowali nad rozwijaniem w sobie kreatywności, zdobywaniem doświadczenia w pracy nad tekstem oraz pracy w grupie, zwiększali świadomość swojego aparatu głosowego, ćwiczyli techniki mowy oraz zwiększali świadomość komunikacji niewerbalnej, wyrażanej przez gest, mimikę, postawę ciała.

Inną formą zajęć ćwiczących umysł były zajęcia z Karoliną Chyll-Gałecką – wiceprezes zarządu Fundacji Edukacyjnej „Siłaczka”. Działa ona na polu szeroko pojętej edukacji od 2010 r. Jest jedną z organizacji wchodzących w skład Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Nowoczesnej Edukacji przy Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. Pani Karolina przeprowadziła z parzęczewskimi seniorami szereg warsztatów, m.in. warsztaty z robienia ozdób choinkowych czy ćwiczenia zręcznościowe i umysłowe: krzyżówki, kalambury, itp. Zainicjowała też kilka wycieczek, np. wycieczkę do Parku Załęczańskiego czy wycieczkę po Ziemi Kutnowskiej, podczas której członkowie UTW odwiedzili muzeum w Krośniewicach, ścieżkę edukacyjną w Raciborowie oraz muzeum w zamku w Oporowie.

Wycieczki to coś, co członkowie UTW lubią chyba najbardziej, więc nie mogło ich zabraknąć wśród aktywności w 2021 roku. Seniorzy odwiedzili pasiekę Waldemara Błaszczyka w Kolonii Gajówka, byli w Siedlądkowie nad Jeziorskiem, wybrali się też wspólnie na koncert zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy do Doliny Skrzatów w Chociszewie. Chętnie uczestniczyli również w wycieczkach organizowanych przez parzęczewski Klub Filmowy: do Inowłodza, Poświętnego i Popielaw oraz w wycieczce pod nazwą ” Filmowa Łódź”, prezentującej tradycje i historię – nie tylko instytucje, wytwórnie filmów, ale także przepiękne, klimatyczne wnętrza pałacowe i zachwycające plenery. Ponadto równie chętnie uczestniczyli w projekcjach proponowanych przez Klub Filmowy oraz warsztatach robienia zdjęć smartfonem i aparatem cyfrowym.

2021 rok był ważny dla Gminy Parzęczew, obchodziła ona bowiem 600-lecie nadania praw miejskich miejscowości, w związku z czym odbyło się wiele imprez związanych z obchodami, w których członkowie UTW licznie uczestniczyli. Sami zorganizowali też zwiedzanie kościoła w Parzęczewie, gdzie zapoznali się z historią parafii.

Nie zabrakło spotkań integracyjnych – było to m.in. spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Śniatowej i zajęć o tematyce trochę zaskakującej, jak np. zajęcia z Ewą i Karolem Zabost pn. „Zwierzęta egzotyczne”, gdzie seniorzy posłuchali o życiu owadów, pajęczaków, płazów i gadów z różnych stron świata. Wiele z nich mogli także zobaczyć na żywo. Odbyły się także zajęcia o tematyce zdrowotnej z Joanną Mikołajczyk pod nazwą „Bańką w katar”.

Mimo tak licznych aktywności członkowie parzęczewskiego UTW  już mają plany na 2022 rok, a wśród nich dwa wyjazdy na wczasy dla seniorów: w czerwcu na Kaszuby i w sierpniu do Ustronia Morskiego. Ponadto nadal prowadzone będą zajęcia sprawnościowe i twórcze, odbywać się będą też spotkania integracyjne.

Parzęczewscy seniorzy zawstydziliby niejednego człowieka w wieku średnim, śmiało też mogą konkurować z młodzieżą w kwestii aktywności. Nie pozostaje nic innego, jak wsłuchać się w siebie i swój biologiczny zegar. Warto żyć tak, jak siły i zdrowie nam na to pozwalają. W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch, więc najważniejsze jest dbanie o siebie i aktywność.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *