Brzydki charakter. Pisma

Ironiczny język komentujący trudną do zaakceptowania rzeczywistość społeczną, tymi słowami można opisać twórczość Kacpra Płusy, który 21 lutego był gościem Cafe Forum.

W piątkowym cyklu Cafe Forum gościliśmy młodego, niezwykle utalentowanego poetę. Kacper Płusa urodził się w 1992 roku w Pabianicach, obecnie mieszka w Łodzi. W 2012 roku zadebiutował tomem poetyckim „Ze skraju i ze światła”, za który otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2014 roku Kacper Płusa otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poeta jest też laureatem wielu konkursów i festiwali poetyckich m.in. Konkursu im. R.M. Rilkego (Sopot), Festiwalu Rozh’lady (Bratysława) i FAMA (Świnoujście). Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej czy Arkadii. Wiersze Kacpra Płusy były tłumaczone na rosyjski, angielski, niemiecki i bułgarski.

 W Forum Inicjatyw Twórczych Kacper Płusa prezentował najnowszy tom poetycki pt. „Brzydki charakter. Pisma”, który zawiera 40 wierszy opisujących zmagania podmiotu z duchowymi kontuzjami, ze skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi. W tomie zaobserwować można nawiązywania do Biblii, od czasu do czasu pojawiają się zwroty do „Pana”, do postaci ze świata kultury czy do bardziej lub mniej określonego „ty”. Jego wiersze przyjmują w wielu przypadkach formę rozrachunkową, jest to zadziwiające i udowadnia, że młody artysta jest niezwykle dojrzały i wrażliwy, pokazuje również, że poezja może oczyszczać i przynosić ulgę.

W e-kalejdoskopie czytamy, „Kim jest Kacper Płusa? Był poetyckim reporterem, kpiarzem, cyzelatorem, eksploratorem zastanych konwencji. Staje się – moralistą? Gorzkim krytykiem naszego czasu? Może za szybko na jednoznaczne rozstrzygnięcia, ale „Brzydki charakter. Pisma” (jakże wymowny tytuł!) wydaje się otwierać nowy, niezwykle ciekawy okres w jego twórczości.” Warto sięgnąć po najnowszy tomik naszego gościa.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *