Do Parzęczewa zza oceanu

Janusz Solarz z Nowego Jorku został tegorocznym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym”, którego rozstrzygnięcie zorganizowano 22 listopada w Forum Inicjatyw Twórczych. Prócz ogłoszenia wyników, podczas imprezy odbył się Turniej Jednego Wiersza, spotkanie autorskie z Robertem Rutkowskim oraz koncert zespołu Błogostan. Wiersze laureatów czytał aktor – Stanisław Brejdygant.

Po raz ósmy już w Parzęczewie zorganizowany został konkurs poetycki „Czarno na białym”. Tym razem swoje wiersze nadesłało 140 osób, w tym kilkanaście spoza granic Polski. Tak skuteczne rozpropagowanie konkursu zawdzięczamy faktowi, że był on elementem najbardziej prestiżowego przedsięwzięcia literackiego w kraju: VI Festiwalu „Puls literatury”, organizowanego przez Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury w Łodzi i łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Laureatem konkursu został Janusz Solarz, emigrant, od 25 lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych, wykładowca w Juilliard School w Nowym Jorku. Do pisania wierszy wrócił trzy lata temu, jak sam opowiadał w krótkim, przesłanym specjalnie z myślą o uroczystości, materiale filmowym. Dzięki temu, mimo nieobecności, publiczność miała możliwość „poznać” zwycięzcę. Drugie miejsce zajęła Maria Rytelewska z Myszkowa, która osobiście odebrała gratulacje i nagrodę. Fundatorem nagród (za I miejsce – 700 zł, za II – 500 zł, a za III – 300) jest Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski. Laureatką III miejsca została Karolina Kułakowska z Rachowic w województwie śląskim. Jurorami konkursu byli, jak co roku: prof. Konrad Tatarowski z Uniwersytetu Łódzkiego – poeta, dziennikarz, były redaktor Radia Wolna Europa, Maria Duszka – poetka z Sieradza oraz łódzki poeta – Marek Czuku. Zwyciężczynią Turnieju Jednego Wiersza została natomiast mieszkanka naszej gminy – Izabela Kawczyńska. Lokalnych akcentów było więcej – do turnieju przystąpiły także: Eulalia Białobrzeska z Chociszewa oraz Zuzanna Maślińska z Parzęczewa. Naszą gminę reprezentowała także Wiktoria Kończarek.

Podczas imprezy odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Rutkowskim – łódzkim poetą, laureatem ubiegłorocznej edycji „Czarno na białym”, z którym rozmawiał Rafał Gawin. Imprezę zakończył koncert, działającego przy FIT, zespołu Błogostan. Koncert bardzo spodobał się publiczności, która żądała bisów oraz zainspirował do twórczości ad hoc poetę, dyrektora Śródmiejskiego Forum Kultury – Domu Literatury w Łodzi, jednocześnie prezesa łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Andrzeja Strąka. Otóż parafrazując usłyszaną podczas koncertu piosenkę „Tomaszów”, Andrzej Strąk napisał:

Jaś się nudzi jak cholera, z nudów ciągle Ewa ziewa,

Może byście tak najmilsi wpadli raz do Parzęczewa…

Renata Nolbrzak

Protokół z posiedzenia Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *