Klub Filmowy w Parzęczewie

Mija pierwszy rok działalności Klubu Filmowego w Parzęczewie, więc czas na małe podsumowanie. Pomysł odtworzenia tej formy działalności kulturalnej zrodził się po ogłoszeniu naboru wniosków w konkursie „Seniorzy w Akcji”. Zgłosiliśmy się do tego konkursu z projektem, który nazwaliśmy „Historia kina w … Parzęczewie”, nawiązując do tytułu znanego filmu Jana Jakuba Kolskiego. Najkrócej mówiąc zaproponowaliśmy odtworzenie, kiedyś bardzo popularnej, formy działalności kulturalnej, jaką były Kluby Filmowe, w których projekcje poprzedzone były zwykle prelekcją a po filmie widzowie mogli podyskutować o obejrzanej produkcji. Organizatorzy konkursu zaakceptowali nasz projekt i przyznali dotację na jego realizację. Mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń w możliwościach spotykania się udało nam się w całości zrealizować zaplanowane działania. Po zakończeniu projektu, w lipcu br., kontynuowaliśmy działalność naszego Klubu, organizując kolejne projekcje. Przez ten rok pozostawaliśmy pod opieką Forum Inicjatyw Twórczych, które w okresie realizacji projektu było instytucją wspierającą, a po jego zakończeniu nadal udostępniało salę z wyposażeniem, dzięki czemu mogliśmy spotykać się na kolejnych seansach. Przez cały czas działania Klubu Filmowego wspierał nas Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jeżeli mówimy o wsparciu to serdecznie dziękujemy firmom: Kryszpol Sp. J. B.M.S. Krysztofiak Zakład Mięsny i Gospodarstwu Ogrodniczemu Marcina Wojtczaka za finansową pomoc przy nabyciu praw do projekcji wybranych filmów.

Jak zwykle takie podsumowanie nie może się obyć bez porcji statystyki. W sumie obejrzeliśmy 10 filmów. Były to dzieła nagrodzone Oskarami, ale również mniej znane, a nawet prawie już zapomniane. Oglądaliśmy filmy fabularne, ale też jeden film dokumentalny. Były produkcje polskie i zagraniczne. Obejrzeliśmy filmy bardzo poważne, ale też komedie. Większość projekcji odbyła się w FIT, ale spotkaliśmy się również w Trojanach i Orłej. Oprócz projekcji zorganizowaliśmy dwie wycieczki o tematyce kinowo-filmowej. Spotykaliśmy się z twórcami filmów, aktorami, a także innymi osobami związanymi z kinem i sztuką filmową. Doskonaliliśmy nasze umiejętności na warsztacie  robienia zdjęć i kręcenia filmów smartfonami. Dla uczniów szkół podstawowych w naszej gminie zorganizowaliśmy wykład na temat historii klubów filmowych i konkurs na logo naszego Klubu. Jak na jeden rok działalności to taka ilość zrealizowanych przedsięwzięć daje prawo do satysfakcji i poczucia sprawczości.

Dziękujemy wszystkim którzy nas wspierali, uczestniczyli w seansach filmowych i pozostałych działaniach, proponowali kolejne przedsięwzięcia. Do zobaczenia w przyszłym, filmowo-kinowym roku. Zapraszamy do naszego Klubu młodszych i starszych miłośników dobrych filmów.

Jan Synowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *