Książką w pandemię

9 października nastąpiło oficjalne podsumowanie projektu „UTW dla społeczności” pod roboczym tytułem „Książką w pandemię”. W akcji zorganizowanej przez wolontariuszy z parzęczewskiego UTW brały udział dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej, władze Gminy Parzęczew oraz mieszkańcy.

 Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Forum Inicjatyw Twórczych wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Parzęczewie dokonali uroczystego otwarcia „domków dla książek”. Domki znajdują się w dwóch miejscach na terenie Parzęczewa. Pierwszy zlokalizowany jest przy Gminnym Ośrodku Zdrowia, drugi domek stanął w centrum, przy Placu Kościuszki, za przystankiem autobusowym. Pomysłodawcą i koordynatorką akcji jest Małgorzata Synowiec z parzęczewskiego Uniwersytetu  Trzeciego Wieku. Celem akcji jest integracja i aktywizacja lokalnej społeczności, promocja czytelnictwa oraz dawania drugiego życia książkom.

W domkach znajdują się książki o różnej tematyce, które każdy może samodzielnie wypożyczyć, przeczytać, a następnie odnieść z powrotem. Osoby chętne mogą również uzupełnić domki książkami, których już nie potrzebują. Każdy z domków wyposażony jest w dwie półki – na dolnej znajdują się książki dla dzieci, górna półka poświęcona jest na pozycje dla starszych czytelników.

            Po otwarciu biblioteczek i umieszczeniu w nich książek wszyscy uczestnicy spotkania udali się do Forum Inicjatyw Twórczych, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. To jednak nie był koniec atrakcji przygotowanych na ten dzień – w godzinach popołudniowych część wolontariuszy z UTW prowadziła bowiem warsztaty uzyskiwania papieru czerpanego w Szkole Podstawowej w Parzęczewie.

Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków projektu „UTW dla społeczności” będącego częścią programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Dominika Patyk

  1. Pandemia i inne wydarzenia. Tymczasem na przełomie września i października miała pojawić się informacja, kiedy zostanie rozstrzygnięty konkurs poetycki „Czarno na białym”. Jest 17.10.2020 r., za nami połowa października, a informacji jak nie było, tak nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *