„Siła nie musi oznaczać przemocy.
Żeby być wojownikiem,
nie musisz kierować się prawem pięści.”
Becca Fitzpatrick, Finale
29 kwietnia w Orłej odbyła się uroczystość upamiętniająca Maksymiliana Kasprzaka – żołnierza walczącego w tej miejscowości we Wrześniu 1939. Maksymilian Kasprzak, który zmarł w ubiegłym roku w wieku 101 lat, od 2012 roku uczestniczył w obchodach rocznicy Bitwy w Orłej. Pan Maksymilian był prawdziwym patriotą, którego życie było służbą dla Ojczyzny. Został odznaczony m. in. Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.
Uczestnicy uroczystości mogli usłyszeć wiele wzruszających wspomnień o Panu Maksymilianie. Jak podkreślił w swoim przemówieniu Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski, była to postać, która powinna być wzorem dla każdego z nas – „Dla mnie Pan Maksymilian był niedoścignionym wzorem polskiego patrioty. Dla niego nasza Ojczyzna, Polska była najwyższą wartością. Żył zgodnie z wpojonymi zasadami – jedną z nich, z którą osobiście się utożsamiam było kierowanie się prawdą. Uważam, że kierowanie się prawdą, to podstawa dobrego zarządzania zarówno gminą, jak i demokratycznym państwem. Był jedną z tych osób, które spotkawszy na swojej drodze sprawiają, że stajemy się lepszymi ludźmi.”
Na scenie we wspomnieniowo-artystycznym programie wystąpiły również dzieci ze szkół w Parzęczewie i Chociszewie. Podczas uroczystości mogliśmy zobaczyć również prezentację multimedialną poświęconą Panu Maksymilianowi, przygotowaną przez radnego gminy Parzęczew – Bogdana Wydrzyńskiego. Ponadto podczas uroczystości odbył się pokaz zabytkowych pojazdów militarnych państw NATO i armii polskiej, należących do Grupy Militarnej „Pilica”. Z kolei Sekcja Kolarska „Szwadron” im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zaprezentowała elementy walki w Bitwie w Orłej, m. in. wystrzały z armaty, takiej samej jak ta, której dowódcą był w 1939 roku Maksymilian Kasprzak.
Tradycyjnie delegacja składająca się m.in. z władz gminy, Posła na Sejm RP Marka Matuszewskiego oraz zaproszonych gości, przedstawicieli sołectwa, stowarzyszenia Orła Bez Granic oraz przedstawicieli szkół złożyła przy pomniku kwiaty. Aby upamiętnić postać Pana Maksymiliana wspomniana wyżej delegacja nieopodal pomnika posadziła pamiątkowe drzewo – dąb o imieniu Maksymilian. Opiekę nad drzewem zadeklarowali mieszkańcy Orłej, z radnym Łukaszem Sadokiem na czele.
Podsumowaniem części oficjalnej był koncert „Perły muzyki polskiej” w wykonaniu artystów związanych z FIT – Macieja Ćwiklińskiego, Anny Szoszkiewicz, Marty Bednarek, Marcina Seweryńskiego i Macieja Janeckiego.
Po zakończeniu części oficjalnej Stowarzyszenie Orła Bez Granic oraz sołectwo Orła zaprosiło na część sportowo-rekreacyjną, czyli na Sportową Majówkę w Orłej.
Dominika Patyk
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Rekonstrukcja Bitwy w Orłej. Upamiętnienie postaci Maksymiliana Kasprzaka” i dofinansowane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej
im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.