Metaloplastyka w FIT

10 czerwca w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie odbył się wernisaż wystawy rysunków Kristine Lagzda Haapanen i rzeźb z metalu Heikkiego Haapanena w ramach Festiwalu Sztuki im. Asi Kowalczewskiej. Prace artystów można oglądać do końca lipca.

Festiwal Sztuki im. Asi Kowalczewskiej to szereg ciekawych wydarzeń artystycznych z różnych dziedzin sztuki prezentowanych w naszym regionie. Joanna Kowalczewska, która zmarła dwa lata temu, była malarką, lekarzem pediatrą, miłośniczką sztuki i podróży. Namalowała ponad 400 obrazów. Na mapie artystycznych wydarzeń w ramach festiwalu jej imienia znalazł się wernisaż wystawy Kristine i Heikkiego Haapanenów.

Kristine i Heikki Haapanen to szwedzcy, wszechstronni artyści, którzy wyrażają się w różnych formach sztuki. Po wielu latach eksperymentów twórczych i pracy na wielu materiałach (papier, ceramika, srebro, żelazo, miedź) Kristine najlepiej czuje się tworząc obrazy i wyroby ceramiczne, natomiast Heikki wybrał metaloplastykę, niejednokrotnie wykorzystując rysunki swojej żony. Kiedy nie tworzą w swojej pracowni, uczestniczą w spotkaniach i projektach artystycznych z zakresu m.in. rzeźby i malarstwa. 10 czerwca mogliśmy zobaczyć efekty ich pracy w sali widowiskowej FIT.

Z autorem metalowych rzeźb odbyło się spotkanie online, natomiast Kristine uczestniczyła w wernisażu osobiście. Podczas krótkiego wywiadu powiedziała, że prezentowana w FIT wystawa poświęcona jest przyjaźni, inspiracją była przyjaźń szwedzkiego małżeństwa z Joanną i Adamem Kowalczewskimi. Artystka wypowiadała się bardzo ciepło o Polsce i Polakach, zapytana o to, który kraj jest według niej najpiękniejszy, odpowiedziała: „Nie faworyzuję żadnego kraju, w każdym z nich można znaleźć inne inspiracje. Każdy kraj ma coś, co mnie fascynuje. Nie mam ulubionego miejsca.” Kristine zakończyła wywiad przesłaniem: „Żyj teraz, ale też opiekuj się innymi.” Przesłanie jest bardzo aktualne i ponadczasowe. Podkreśla wagę bycia tu i teraz. Delektowania się chwilą. Nie tylko w kontekście cieszenia się nią, ale również po prostu uświadomienia jej sobie – niezależnie od tego, jaka jest i co przynosi. Dokładnie takie są prace prezentowane w FIT, to momenty zatrzymane w metalu i na papierze, często szczegóły, detale. Aby się o tym przekonać zapraszamy do Forum Inicjatyw Twórczych.

Dominika Patyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *