Muzyczna podróż do Hiszpanii

26 czerwca sceną sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych zawładnął hiszpański, muzyczny temperament. Zespół Spanish Selva zabrał zgromadzonych gości w energetyzującą podróż przy dźwiękach flamenco.

Flamenco nie istniałoby bez Gitanos czyli Cyganów zamieszkujących tereny Andaluzji, którzy na terytorium Hiszpanii dotarli najprawdopodobniej w XVI wieku z Flandrii. Cyganie andaluzyjscy zawsze stanowili odrębną część lokalnego społeczeństwa, dlatego też ich ludowa tradycja uległa z czasem wpływom innych kultur, w szczególności arabskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej. Niemniej jednak flamenco obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania jest niejako integralną częścią kultury hiszpańskiej. Flamenco kojarzy się z energią, kolorem, charyzmą, temperamentem. Bogata historia flamenco jest widoczna w każdym zdecydowanym kroku tancerza, w każdym dźwięku gitary i w każdym klaśnięciu w dłonie. O pochodzeniu flamenco opowiadał przed koncertem jeden z członków zespołu – Sebastian Klimas.

Istnieje kilka hipotez co do znaczenia słowa flamenco, ale można stwierdzić, że wszystkie są niezwykle trafne. Jedna z nich (trafiająca do wyobraźni odbiorcy) mówi, że flamenco z hiszpańskiego oznacza flaming – ptak słynący z pięknego upierzenia i wykonywania pełnych gracji ruchów. Istnieje też hipoteza nawiązująca do wcześniejszego miejsca pochodzenia Cyganów, przymiotnik flamenco, oznacza flamandzki czyli „pochodzący z Flandrii”. Istnieje też teoria wskazująca na łacińskie słowo flamma czyli ogień, które w pewien sposób określa temperament towarzyszący sztuce flamenco.

Wszystkie z powyższych hipotez świetnie oddają klimat sobotniego koncertu w wykonaniu Sebastiana Klimasa, Laury Gortat, Macieja Mikłasza i Przemysława Czekaja, których łączy miłość do muzyki hiszpańskiej. Prezentowane utwory Lagrima, Romanze, Sarasate czy Espana Cani swym energetyzującym brzmieniem wypełniły salę widowiskową Forum Inicjatyw Twórczych, dobra energia unosiła się w powietrzu, a oklaskom nie było końca.

Dominika Patyk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowanego w ramach projektu „O czym śpiewa Ziemia? Cykl wydarzeń edukacyjno – rozrywkowych” realizowanego przez Stowarzyszenie Pamięć – Tożsamość – Rozwój, we współpracy z Forum Inicjatyw Twórczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *