Na ludową nutę

Ludowy repertuar z silnym akcentem folkloru łęczyckiego królował 22 kwietnia w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie, gdzie odbył się przegląd lokalnych zespołów śpiewaczych. Na scenie zaprezentował się zespół „Wesołe Kowalewiczanki”, „Śniatowianie”, kapela ludowa z Parzęczewa oraz zespół „Polesianki” z gościnnym występem.

Zespoły śpiewacze w gminie Parzęczew mają długą tradycję, czasem zawieszają swoją działalność aby ponownie zacząć ją z nową energią i jeszcze większą mobilizacją. Przykładem takich działań jest zespół śpiewaczy z Kowalewic. Kierują nim Maciej Janecki i Marcin Seweryński. Zespół niedawno wznowił swoją działalność po dość długiej przerwie. Aktualnie czynnie włącza się w życie gminy, uświetniając uroczystości patriotyczne i kulturalne.

„Śniatowianie” natomiast tworzą bardzo wytrwały team. Zespół od wielu lat występuje z ludowym i biesiadnym repertuarem, uświetniając swoimi występami wiele imprez na terenie gminy, powiatu czy województwa, m.in. dożynki, festyny. Dzięki realizacji projektu „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w 2019 roku, po konsultacjach z Muzeum Etnograficznym w Łodzi i Muzeum w Łęczycy zostały uszyte stroje dla członków zespołu śpiewaczego. Zakupione stroje nie są typowymi strojami ludowymi, bo prezentują nowoczesny krój z tradycyjnym twistem. Suknie zostały uszyte na miarę w Przedsiębiorstwie Konfekcyjnym „Modesta”, w tym samym, które ubiera Pierwszą Damę, natomiast panów z zespołu ubrała firma „LARGO” Grażyna Krysztofiak. Stroje członków zespołu śpiewaczego ze Śniatowej niewątpliwie dodają profesjonalizmu formacji, ale też wpływają pozytywnie na poczucie jedności w zespole.

Kapela ludowa Parzęczewiacy, niezwykle lubiana przez mieszkańców gminy Parzęczew, prezentuje pieśni ludowe regionu łęczyckiego, wiele razy brała udział w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach zespołów folklorystycznych, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, zarówno o zasięgu powiatowym, wojewódzkim jak i ogólnopolskim. Kapela obecnie składa się z trzech członków: Daniel Mikołajewski – bęben, Marcin Seweryński – klarnet, Maciej Janecki – akordeon.

W imprezie gościnny udział wziął zespół „Polesianki” z gminy Wartkowice. Zespół wiele razy brał udział w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach zespołów folklorystycznych, zdobył wiele dyplomów, nagród rzeczowych, a przede wszystkim zaskarbił sobie sympatię słuchaczy, zauroczonych zwłaszcza kujonami i oberkami z rejonu sieradzko-łęczyckiego.

Podczas imprezy w FIT „Polesianki” zaprezentowały kilka autentycznych pieśni regionu łęczyckiego m. in.  „A przed moim łokineckim”, „Zasioła jo grochu” czy „Droga Maniu”.

Występy lokalnych zespołów ludowych wzbudziły bardzo duże zainteresowanie i licznie przyciągnęły do Forum Inicjatyw Twórczych mieszkańców Parzęczewa i okolicznych miejscowości. Zgromadzeni goście nagradzali zespoły gromkimi brawami, nie zabrakło kołysania się w takt ludowej muzyki, a i nieśmiałych prób dołączania do śpiewu.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *