Otwarcie Cafe Forum

                 W sobotę, 21 października w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie odbyło się otwarcie „Cafe Forum” – utrzymanej w konwencji kawiarni artystycznej, nastrojowej przestrzeni animacji kulturalnej, która ma się stać miejscem spotkań lokalnej publiczności i wielu interesujących postaci – zaprzyjaźnionych i od lat współpracujących z FIT przedstawicieli świata nauki i sztuki. Uroczystość uświetnił swoim recitalem Irek Wojtczak – wybitny, pochodzący z Parzęczewa, saksofonista, improwizator i aranżer. Na scenie zagrał też Maciej Ćwikliński – akordeonista, zdobywca wielu  nagród w krajowych  i  zagranicznych konkursach akordeonowych oraz członkowie współpracujących z Forum zespołów – Błogostan i Jolly Roger.

                Nowa sala koncertowa doskonale spełniła swoją funkcję, zapewniając niepowtarzalny, kameralny klimat. Jednak nawet najdoskonalszy wystrój wnętrza nie potrafiłby zastąpić energii płynącej ze spotkania wyjątkowych gości, którzy zaszczycili swoją obecnością sobotnie otwarcie. Byli wśród nich między innymi profesor Konrad Tatarowski – literaturoznawca, dziennikarz, poeta, były redaktor Radia Wolna Europa, wybitny ukraiński malarz – Ivan Kulik czy Stanisław Radomiński – pomysłodawca i realizator wielu ciekawych przedsięwzięć artystycznych.

                Niektórzy z zaproszonych gości dobrze się już wcześniej znali i korzystali ze sposobności, by cieszyć się swoim towarzystwem, ale organizatorzy nie kryli satysfakcji, obserwując zawiązywanie się nowych znajomości i spontaniczną wymianę kontaktów – otwarcie Cafe forum jest odpowiedzią na potrzebę wykorzystania potencjału, który niosą ze sobą relacje jakie zawiązały się przez lata działalności naszego ośrodka – mówi Renata Nolbrzak, dyrektor Forum Inicjatyw Twórczych – ewenementem jest to, że ośrodek w tak małej, wiejskiej miejscowości skupia tak wielu uznanych twórców i artystów. Współpracujemy z nimi, jesteśmy związani wspólnymi działaniami kulturalnymi, ale także przyjaźnią. Zależy nam, by skanalizować energię tych wyjątkowych osobowości i zapewnić im forum wymiany myśli i przepływu potencjału twórczego. Obserwując podczas otwarcia naszych gości i zawiązujące się między nimi relacje jestem spokojna, że się to uda. Już teraz myślimy o wystawie obrazów, obecnego na imprezie Iwana Kulika, może o spotkaniu autorskim, związanym z jego najnowszą książką wspomnieniową. Liczymy na zorganizowanie spotkania z prof. Konradem Tatarowskim, który od wielu lat jest jurorem w naszym konkursie poetyckim Czarno na Białym. Owocnie zapowiada się też współpraca ze Stanisławem Radomińskim – mecenasem sztuki, organizatorem międzynarodowego przedsięwzięcia – Labiryntu Fresków pod patronatem Vico Calabro. No i oczywiście planujemy też wiele atrakcji muzycznych.

Zapraszamy wszystkich chętnych do Cafe Forum na kolejne imprezy. 17 listopada odbędzie się wieczór fraszek i limeryków Janusza Janysta i Witolda Smętkiewicza pt. „Starsi panowie dwaj – o miłości”, a już w piątek 3 listopada – koncert Anny Szoszkiewicz z zespołem w repertuarze z okresu międzywojnia.

Piotr Sankowski

                 

 

         

          

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *