Powróćmy jak za dawnych lat

17 czerwca w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych odbył się koncert pt. Powróćmy jak za dawnych lat w wykonaniu Emilii Kudry i zespołu Quinteto El Tango. Koncert był niezwykle elektryzujący i porwał parzęczewską publiczność. Prezentowane utwory m.in. Wariatka tańczy czy Deszcz w zupełnie nowych aranżacjach w połączeniu z niezwykłym wykonaniem okazały się strzałem w dziesiątkę.

Quinteto El Tango to zespół składający się z absolwentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, których połączyła wspólna pasja, jaką jest tango. Tango to gatunek muzyczny, którego korzenie wywodzą się z początku XIX wieku, jego muzycznym podłożem jest folklor wielu narodów, możemy wymienić wśród nich m.in. inspiracje pochodzące z flamenco i te z folkloru Europy Środkowo – Wschodniej.  Zespół wystąpił w składzie: Oliwia Różańska – fortepian, Maciej Nowak – kontrabas, Maciej Ćwikliński – akordeon, Jacek Matuszewski – gitara, Rafał Rydyger – skrzypce. Jak czytamy na stronie quintetoeltango.pl: Quinteto El Tango specjalizuje się w wykonywaniu nowocześnie skomponowanych lub zaaranżowanych na nowo tang.  Jest to muzyka niezwykle emocjonalna, melodyjna, czasami wściekle trudna wykonawczo o przepięknej urodzie i wdzięku. Nowoczesność wykonywanej muzyki wyraża się w balansowaniu na granicy znakomitej stylistyki klasycznej i popularnej.  Jak powiadają Argentyńczycy „tango to życie” a zatem nierozerwalnie związane z nim emocje.  Niewątpliwie muzyka ta jest w stanie wywołać najgłębsze doznania estetyczne, w których obrazy przeżytych chwil przenikają się wywołując u słuchaczy określony nastrój.

W 2017 roku do zespołu Quinteto el Tango dołączyła Emilia Kudra, zagrali razem serię koncertów m.in. w Filharmonii Jeleniogórskiej, Muzeum Żydów Mazowieckich czy na Starym Rynku w Płocku. Emilia Kudra to absolwentka szkoły muzycznej II stopnia w klasie fortepianu, Akademii Muzycznej na kierunku muzykoterapii oraz Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwa. Laureatka wielu konkursów i festiwali piosenki.

Po czwartkowym koncercie w Forum Inicjatyw Twórczych zdecydowanie przybyło pasjonatów tanga ale też fanów Emilii Kudry i  zespołu Quinteto el Tango.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *