Słowo się rzekło, czyli II Międzypokoleniowy Turniej Wiedzy o Literaturze

Za nami druga edycja Międzypokoleniowego Turnieju Wiedzy o Literaturze w FIT.  I miejsce zdobyła drużyna „Baryka” (Cezary, Renata i Marek Kończarkowie). II miejsce wywalczyły sobie „Majki” (Apolonia, Anna i Kazimierz Majowie). III  miejsce zajęła drużyna „Skrzatów” (Piotr, Marta i Witalij Haczkowscy)

            Impreza jest związana ze Światowym Dniem Książki. Biorą w niej udział dwu i trzyosobowe drużyny – uczeń szkoły podstawowej i co najmniej jedna osoba dorosła. Turniej jest skierowany do mieszkańców naszego powiatu i objęty honorowym patronatem Starosty Zgierskiego. W tym roku odbył się w sobotę, 6 maja i wzięło w nim udział dziewięć drużyn.

            Pomimo poważnego brzmienia nazwy, Międzypokoleniowy Turniej Wiedzy o Literaturze jest ukierunkowany głównie na dobrą zabawę i twórczą improwizację. Właściwie tylko pierwsza z czterech konkurencji konkursu miała charakter testu wiedzy. Polegał on na odpowiedzi na pytania odnoszące się do czterech fragmentów adaptacji filmowych powieści dla dzieci. Pozostałe zadania wymagały od uczestników kreatywności i umiejętności pracy zespołowej. W ramach drugiej rundy turnieju zawodnicy musieli  samodzielnie uzupełnić chmurki jednego z kadrów komiksu o przygodach Tytusa, Romka i Atomka. Trzecia konkurencja polegała na napisaniu krótkiego wierszyka z wykorzystaniem wylosowanych wcześniej wyrazów, a czwarta na stworzeniu miniscenek teatralnych prezentujących wylosowane wcześniej hasło – jeden z wierszy dla dzieci Juliana Tuwima albo Jana Brzechwy. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością oraz literackim i scenicznym talentem.  

            Dodatkową atrakcję stanowiły konkursy dla publiczności, która miała szansę spróbować swych sił i zdobyć atrakcyjne nagrody. Tych ostatnich nie zabrakło dzięki hojności naszych sponsorów, którzy wspierają nas od początku istnienia imprezy, a także przy innych okazjach. Dzięki wspaniałej postawie pana Mateusza Szczerbińskiego, Wydawnictwo „Znak” obdarowało nas pokaźnym zestawem wspaniałych książek, a Starosta Powiatu Zgierskiego pan Bogdan Jarota dofinansował nagrodę dla wszystkich uczestników imprezy – wyjazd do Wrocławia na 8 Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony”. Serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom i uczestnikom turnieju. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku!

Piotr Sankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *