Spotkanie świąteczne w FIT

19 grudnia w sali widowiskowej FIT odbyło się spotkanie gwiazdkowe dla osób i zespołów współpracujących z Forum Inicjatyw Twórczych. Imprezę otworzył wystąp dzieci – uczestników odbywających się w Forum zajęć wokalnych. Podopieczni Aleksandry Sochackiej (laureatki Drogi do Gwiazd i finalistki X Factor) ujęli widownię ciekawą aranżacją i bardzo dobrym wykonaniem piosenek świątecznych oraz znanego z musicalu „Metro” utworu „Wieża Babel”. Pięknie zaprezentowały się także działające przy FIT zespoły śpiewacze. Grupa ze Śniatowej jak zwykle zauroczyła publiczność humorystycznym i pełnym wdzięku wykonaniem piosenek, z których pierwszą była, stanowiąca mocne wejście zespołu kolęda „Dziś w Parzęczewie”. Zespół „Parzęczewiacy” w podobnym – kolędowym repertuarze tradycyjnie popisał się zdecydowanym i silnym śpiewem, także prezentując dwie kolędy.  

            Główną atrakcją wieczoru był koncert zespołu Music Collective. Grupa stanowi niecodzienne połączenie skrzypiec i gitary ze znakomitym wokalem wieloletniej współpracowniczki Forum – Anny Szoszkiewicz. Grupa wykonała program świąteczny obejmujący polskie kolędy, amerykańskie standardy bożonarodzeniowe i muzykę klasyczną. Artystom udało się stworzyć magiczną bożonarodzeniową atmosferę, łączącą podniosłość prezentowanych utworów z  osobistą pasją i ciepłem.

            Swoją obecnością zaszczycił nas również kierownik Zakładu Prawa Karnego Uniwersytetu Łódzkiego profesor Witold Kulesza, który wygłosił dla zgromadzonych w Forum gości niezwykle interesujący i przekonujący wykład pod wiele mówiącym tytułem: „Działalność św. Mikołaja w świetle przepisów kodeksu karnego”. Nie tylko przez prawniczą lupę spojrzał w nim na tryb życia św. Mikołaja, ale także przybliżył nam rodowód tej tak zadomowionej w naszej kulturze i nieodłącznej od świąt Bożego Narodzenia legendarnej postaci. Przedzierając się przez jego wizerunek komercyjny, stworzony przez markę Coca-Cola i bajkowy – Mikołaja z Laponii, Profesor w zajmujący sposób zaprezentował nam życie na poły historycznej, na poły legendarnej postaci świętego Mikołaja z Myrny.

            Bożonarodzeniowego klimatu dopełniły pyszne tradycyjne wypieki i świąteczny barszcz z pasztecikami, przygotowane przez mieszkankę naszej gminy Zofię Barańską. Atmosfera była znakomita, a ponieważ większość zaproszonych gości zna się od lat – prawdziwie rodzinna. Tak o spotkaniu bożonarodzeniowym w Forum Inicjatyw Twórczych mówiła jego dyrektor Renata Nolbrzak: W chwilach takich jak ta, kiedy spotykają się ludzie, którzy w różny sposób od dawna ze sobą współpracują, dzieląc się swoim zaangażowaniem i pasją, trudno stawiać jednoznaczne granice pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Zarówno więc jako dla kierownika Forum, jak osobiście był to dla mnie bardzo miły wieczór. Jedno z tych spotkań, podczas których naprawdę widać ducha, jaki przyświeca działalności naszego ośrodka od momentu jego powstania. Jest to właśnie duch osobistego zaangażowania i międzyludzkich relacji, które tworzą już naprawdę imponującą sieć, obejmującą naszą gminę i wykraczającą daleko poza nią. Od początku zależy nam na łączeniu kultywowania lokalnych zwyczajów i tradycji z prezentowaniem naszym mieszkańcom treści jak najbardziej różnorodnych i na jak najwyższym poziomie. Nie mamy kompleksów z powodu swojej wiejskiej lokalizacji. Wręcz przeciwnie, przez lata uczyniliśmy to naszą siłą, bo to, co tak naprawdę stanowi o naszym charakterze to połączenie otwartej oferty kulturalnej z autentycznymi międzyludzkimi relacjami, które tu w Parzęczewie wciąż mają się dobrze. W nadchodzącym roku życzę nam wszystkim, aby te relacje dalej się rozwijały i żebyśmy mogli jeszcze pełniej korzystać z tego, co  w nas najpiękniejsze i najbardziej  niepowtarzalne.

Piotr Sankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *