SUKCES „CHAŁASÓW”

 

Zespół „Chałasy”, działający przy Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie zajął I miejsce w drugiej edycji ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ranczerskiej Wilkowyjce, którego finał odbył się 28 czerwca w miejscowości Kikół w woj. kujawsko-pomorskim.

Idea Festiwalu narodziła się w marcu 2012 r. i w pierwotnym założeniu miała promować serial „Ranczo”. Twórcą i Dyrektorem Wilkowyjców jest Piotr Pręgowski – odtwórca roli „Pietrka” w serialu. Patronem medialnym Festiwalu i jego głównym partnerem jest „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. W tym roku w organizację festiwalu włączyło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i tym samym konkurs wzbogacony został o dodatkowe kategorie. Promuje teraz nie tylko serial, ale także Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. I tak o laury walczono w następujących konkurencjach: skecz/ gwara „z ławeczki”, „pierogi Solejukowej”, piosenka na temat Wilkowyj, scenka/żart na temat PROW 2007-2013.

Poszczególni wykonawcy reprezentowali lokalne grupy działania z całej Polski – nasz zespół występował oczywiście pod szyldem Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM”. Zespół „Chałasy” (etymologia nazwy po przeanalizowaniu nazwisk członków zespołu jest dość oczywista) w składzie: Janusz Chałas, Maciej Janecki, Marcin Seweryński, Dawid Jędruszkiewicz i Adam Gawęda, wystąpił w kategorii „piosenka na temat Wilkowyj”, prezentując autorski utwór „Kto tu rządzi”. I miejsce i nagrodę główną w wysokości 5 tys. złotych podczas Finału II Edycji Festiwalu Wilkowyjce przyznało „Chałasom” jury w składzie: Ewa Kuryło – przewodnicząca jury – w serialu „Ranczo” dyrektorka szkoły, Renata Zielińska – dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Piotr Pręgowski – dyrektor artystyczny festiwalu – serialowy Pietrek, Paweł Kuroczycki – Zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Poradnik Rolniczy, Zofia Szalczyk – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dorota Hawliczek – dyrektor „Studio A”, Anna Iberszner – serialowa Franczeska, Franciszek Pieczka – serialowy Stach Cezary Żak – aktor – serialowy Wójt/ Ksiądz, Grażyna Zielińska – serialowa Zielarka, Marta Lipecka – PR „Studio A”, Paweł Pąk – dyrektor kreatywny Polskiego Wydawnictwa Rolniczego/ Tygodnika Poradnik Rolniczy.

Jak widać skład jury był bardzo liczny i składający się z całej plejady aktorów, znanych z ekranów telewizyjnych. Udział w przedsięwzięciu tylu gwiazd był niewątpliwie jednym z powodów, dla których impreza ściągnęła do Kikóła tłumy, a także kamery telewizyjne programu I Telewizji Polskiej. W piątkowy wieczór kilkakrotnie pojawiały się na antenie telewizyjnej relacje z festiwalu. Występy naszego zespołu można było oglądać dwa razy, bo oprócz prezentacji zwycięskiej piosenki podczas transmisji z ogłoszenia wyników, można było „Chałasów” posłuchać we wcześniejszej relacji z prób przed rozpoczęciem festiwalu (już wtedy zespół spodobał się realizatorom telewizyjnym).

Podczas imprezy w Kikole, oprócz prezentowanych piosenek i skeczy można było obejrzeć wystawę samochodów retro oraz spróbować regionalnych potraw. Z pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie i spędzić miło piątkowe popołudnie. „Chałasy” i towarzysząca im parzęczewska „ekipa”, także miło spędziła czas w Kikole, a ten po ogłoszeniu wyników – w nastroju wręcz entuzjastycznym. Przez całą drogę powrotną odbieraliśmy gratulacje od bliższych i dalszych znajomych, którzy oglądali relacje telewizyjne z festiwalu. Zwycięstwo cieszy nas także ze wglądu na fakt, że jest ono, poprzez swój rozgłos medialny, doskonałą promocją zarówno działalności Forum Inicjatyw Twórczych, jak i całej Gminy Parzęczew.

Renata Nolbrzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *