Uroczystość inaugurująca obchody 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi

7 kwietnia 2021 roku w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych miały miejsce uroczystości związane z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich miejscowości Parzęczew. Uroczystości odbyły się bez udziału publiczności, jednak transmitowane były na żywo na kanele Gminy Parzęczew w serwisie youtube.

Uroczyste obchody 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi rozpoczęła prezentacja spektaklu „Narodziny miasta” przygotowanego przez koło teatralne Forum Inicjatyw Twórczych. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Piotr Sankowski –    instruktor  teatralny w Forum Inicjatyw Twórczych.

            Młodzi aktorzy: Nadia Jankiewicz, Angelika Nowakowska oraz Róża, Janina i Wojciech Woźniakowie świetnie poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem, a napisany staropolskim językiem scenariusz przedstawienia i dopracowana scenografia były wyłącznie tłem dla ich talentu. Dzięki uprzejmości Sylwii Maszewskiej – śpiewaczki operowej związanej z Teatrem Wielkim w Łodzi,  Teatrem Muzycznym w Gdyni, Filharmonią Bałtycką oraz Teatrem Muzycznym w Szczecinie, która wypożyczyła FIT profesjonalne kostiumy teatralne, młodzi aktorzy pięknie prezentowali się na scenie.

            Przedstawienie zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie i jeśli tylko pozwoli na to sytuacja, zostanie wystawione ponownie już z udziałem publiczności.

W kolejnej części uroczystości odbyło się spotkanie z autorem monografii Parzęczewa pt. Dzieje Parzęczewa do 1870 roku – Dariuszem Gołygowskim, który opowiedział o swoim zamiłowaniu do historii, o docieraniu do kolejnych dokumentów historycznych oraz o tym, skąd wziął się pomysł, aby zaangażować się w spisanie historii Parzęczewa. W rozmowie poza Dariuszem Gołygowskim wzięli udział radny Gminy Parzęczew Bogdan Wydrzyński, który przedstawił prezentację dotyczącą Parzęczewskiego Archiwum Cyfrowego oraz ks. Jerzy Serwik – proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Parzęczewie, który nie krył uznania dla zaprezentowanego podczas uroczystości przedstawienia oraz zadowolenia z ukazania się monografii dziejów Parzęczewa. Całe spotkanie poprowadziła dyrektor Forum Inicjatyw Twórczych – Renata Nolbrzak.

Zwieńczeniem obchodów a tym samym drugą częścią transmisji online był, rozpoczęty o godzinie 19.00, koncert Kapeli Hanki Wójciak w kościele parafialnym w Parzęczewie. Kapela w składzie Hanka Wójciak – wokal, Tomasz Pawlak – skrzypce, Tomasz Czaderski – instrumenty perkusyjne, Mateusz Frankiewicz – kontrabas, Jacek Długosz – gitara i Kuba Piechnik – mandola, zaprezentowała kilka wspaniałych utworów, m.in. Pieśń Powitalną czy utwór Dwa Michały. Podczas koncertu wokalistka, autorka tekstów i liderka kapeli z sentymentem wspominała swoje poprzednie koncerty w Parzęczewie i pozytywne emocje, jakie im towarzyszyły. 

Po koncercie wójt Ryszard Nowakowski podziękował mieszkańcom za wirtualny udział w obchodach 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi, a zespołowi za wspaniały występ.

Uroczystość stała się świetnym pretekstem do zintegrowania społeczności naszej gminy i udowodniła, że więzi pamięci potrafią być silniejsze od ograniczeń jakie narzuca nam panująca obecnie na świecie trudna sytuacja. Pamiętając o naszej przeszłości, z nadzieją patrzymy w przyszłość, a ta najbliższa – zainaugurowany właśnie rok parzęczewskiego jubileuszu – bez wątpienia zapowiada się interesująco.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *