6 maja w FIT odbył się wernisaż wystawy prac Joanny Kowalczewskiej – malarki, podróżniczki i lekarki. „Każdemu jej słowu towarzyszył uśmiech” – wspomnienie o Joannie Kowalczewskiej jest ciągle żywe, a Forum Inicjatyw Twórczych stara się zadbać o to aby pozostało tak na długi, długi czas.
Joanna Kowalczewska na co dzień potrafiła połączyć trudne wyzwania zawodowe z pasją podróżowania i tworzenia barwnych obrazów, wyczarowanych pędzlem i innymi technikami malarskimi. Pani Joanna radziła sobie z tym perfekcyjnie. Malarstwem zajmowała się od dzieciństwa, by później prezentować swoje obrazy na wielu międzynarodowych wystawach i plenerach malarskich. Prace Pani Joanny prezentowane były na całym świecie, obraz olejny „Ostatnia Wieczerza” został z honorami przyjęty do kolekcji Muzeum Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe w Mexico City. Jej fresk znajduje się w Instytucie Sztuki w San Luis Potosi (4. co do wielkości miasto Meksyku), gdzie również prezentowała swoje obrazy. Ponadto obrazy Pani Joanny znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki w Bradze (Portugalia), Muzeum Augusta Strindberga w Sztokholmie, Narodowa Galeria Sztuki w Erywaniu (Armenia), Narodowy Uniwersytet Kostaryki w San Jose, Muzeum Sztuki w El Paso (USA), Fundacja Rogera Federera w Zurichu.
Wernisaż wystawy prac Joanny Kowalczewskiej jest wstępem do większego przedsięwzięcia planowanego w Polsce już w czerwcu, a mianowicie „Festiwalu sztuki im. Joanny Kowalczewskiej”. Pomysł organizacji festiwalu pojawił się, kiedy meksykańscy przyjaciele państwa Kowalczewskich dowiedzieli się o odejściu pani Joanny. Postanowili zorganizować festiwal sztuki jej imienia, który odbył się w miejscowości Oaxaca, uznanej za stolicę kultury i sztuki tego kraju. Trwał od 25 września do 2 października ubiegłego roku. Głównymi organizatorami była Escuela De Muralismo y Arquitectura Vernácula de Oaxaca oraz znani w Parzęczewie Jesus Gonzalez Gutierrez oraz Siegrid Wiese.
Druga edycja Festiwalu odbędzie się w czerwcu tego roku w Polsce, zawierać będzie m.in. wystawy, koncertu, performance. W Festiwal włączyły się m.in. Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Muzyczny w Łodzi, galerie i domy kultury Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi, Towarzystwo im. Karola Nicze w Pabianicach, Dom Kultury w Łęczycy i Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie (10 czerwca planowany jest wernisaż wystawy szwedzkich artystów. Niezwykłe rzeźby zaprezentuje Heikki Haapanen, a malarstwo jego żona – Heikki Haapanen).
Trzecia edycja Festiwalu planowana jest na kwiecień 2023 r. we Włoszech.
Piątkowe spotkanie rozpoczęła projekcja filmu zatytułowanego „Na skrzydłach anioła”, w którym zmarłą artystkę wspominają bliscy i przyjaciele. W półtoragodzinnym nagraniu nie zabrakło też prezentacji zdjęć z podróży po świecie oraz utworów muzycznych dedykowanych pani Joannie. Prezentowany film wzbudził wspomnienia wśród zgromadzonych gości, opowiadali o tym, jak oni zapamiętali artystkę, część z nich znała bowiem Panią Joannę osobiście.
Następnie goście przystąpili do kontemplowania sztuki. Zaprezentowano w sumie ponad 60 obrazów. Jest to niewielka część dorobku twórczego Pani Joanny, wszystkich prac jest ponad 400. Głównym tematem obrazów prezentowanych w Forum Inicjatyw Twórczych były podróże, m.in. do Wietnamu, Peru, Kambodży, Norwegii. Dużą uwagę w obrazach Pani Joanny przykuwa gra kolorów, widać wspaniałą pamięć fotograficzną, dzięki której możliwe było odtworzenie najdrobniejszych szczegółów odwiedzanych miejsc.
Czas poświęcony artyzmowi dodatkowo umilił akompaniament jazzowy w wykonaniu Macieja Janeckiego i Marcina Seweryńskiego, którzy przygotowali kilka aranżacji na klawisze i saksofon.
Obrazy Pani Joanny Kowalczewskiej oglądać można w Forum Inicjatyw Twórczych do końca maja.
Dominika Patyk