Walentynki w FIT

Strzyżono, golono”, „Rozmowa liryczna”, „Żuraw i czapla” – to tytuły wierszy, które usłyszeliśmy w piątek, 10 lutego na scenie Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie.

Wspólnym mianownikiem wymienionych utworów nie jest jak widać autor, ani czas ich powstania, ani tym bardziej zbieżność poetyk. Tym, co łączy te wiersze jest temat – miłość w jej różnych aspektach. Ta szorstka, jak ją określił prezentujący „Strzyżono, golono” Adama Mickiewicza – Jan Bugajski, ta szczęśliwa i romantyczna z „Rozmowy lirycznej” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, no i ta niespełniona, bez happy endu, jak w „Żurawiu i czapli”. Na scenie Forum zaprezentowano także inne wiersze, ale to te wymienione wyżej wybrało jury I Walentynkowego Konkursu Recytatorskiego dla dorosłych. Oczywiście wybór utworu był nie jedynym, i nie najważniejszym, kryterium oceny wykonań konkursowych. Pierwsze miejsce brawurowym wykonaniem wiersza wywalczyli: Anna Szoszkiewicz i Janusz Chałas, drugie miejsce zajął Jan Bugajski, a trzecie – Zofia i Marek Barańscy. Wykonania oceniało jury w składzie: Sylwia Maszewska – wieloletnia solistka Teatru Wielkiego w Łodzi oraz wielu innych europejskich teatrów, Renata Nolbrzak – dyrektor FIT oraz państwo: Martyna i Damian Zajączkowscy – właściciele hotelu i restauracji Korona Palace w Leźnicy Wielkiej, którzy byli fundatorami głównych nagród. Zwycięzcy otrzymali bon na trzydaniową kolację z butelką czerwonego wina oraz, tak jak laureaci drugiego i trzeciego miejsca, dwugodzinny pobyt w strefie SPA hotelu Korona Palace. Ponadto organizatorzy ufundowali dla uczestników konkursu, także tych, którym nie przypadło miejsce na podium, nagrody książkowe.

Prezentacje konkursowe nie były jedynym elementem imprezy, którą zorganizowano na kilka dni przed popularnymi Walentynkami. W czasie obrad jury, w konkursowych zmaganiach miała szansę uczestniczyć publiczność. Organizatorzy przygotowali fragmenty kultowych filmów o miłości, takich jak „Przeminęło z wiatrem”, „Trędowata”, „Noce i dnie” i wielu innych. Widzowie mieli za zadanie nie tylko odgadnąć tytuł filmu, ale np. podać autora książki, na podstawie której powstał film, podać nazwiska odtwórców głównych ról, albo odgadnąć kto jest autorem słów piosenki, którą śpiewała Stefcia Rudecka. Nie wszystkie pytania były łatwe, ale publiczność radziła sobie całkiem dobrze, wygrywając słodkie upominki. Pięknym, muzycznym podsumowaniem tego klimatycznego spotkania był recital Aleksandry Sochackiej, niezwykle uzdolnionej wokalistki, laureatki popularnego programu X Factor, występującej nie po raz pierwszy w Forum Inicjatyw Twórczych. Tym razem w repertuarze Oli znalazły się, zgodnie z okolicznościami, piękne piosenki o miłości.

To był bardzo miły wieczór – mówi Marta, jedna z uczestniczek imprezy. – Zwróciliśmy z mężem uwagę, że nazwa konkursu zaczyna się: „I Walentynkowy…”, co wskazuje na planowaną cykliczność. Postanowiliśmy, że w przyszłym roku weźmiemy udział w konkursie i sami coś zadeklamujemy. Udział w przyszłorocznej edycji zapowiadają już także laureaci konkursu. W kuluarach była kawa, ciasto i rozmowy, nie tylko o miłości. Były na przykład deklaracje udziału w przyszłych przedsięwzięciach Forum, uczestniczek konkursu, które nie zajęły czołowych miejsc, ale zostały zauważone przez jurorkę – Sylwię Maszewską, która współpracuje z FIT. Spektakularnym owocem tej współpracy było, cieszące się ogromną popularnością przedstawienie „Alicja w krainie czarów” z udziałem mieszkańców Gminy Parzęczew. W tej chwili trwają próby do kolejnego spektaklu – tym razem będzie to jednoaktówka Jana Sztaudyngera „Wygnańcy Ewy”. Zapraszamy wszystkich dorosłych widzów na premierę w dniu 11 marca, na godzinę 17.00.

Renata Nolbrzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *