Wernisaż prac Vico Calabro

8 maja w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy prac Vico Calabro. Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów parzęczewskiego jubileuszu. W tym samym dniu (7 kwietnia), w którym parzęczewianie obchodzili rocznicę 600-lecia nadania praw miejskich Parzęczewowi, włoski artysta świętował 60-lecie swojej pracy twórczej.

Vico Calabro urodził się w 1938 roku na Sycylii, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, jest włoskim malarzem, uznanym za najwybitniejszego współczesnego twórcę fresków na świecie. Zajmuje się też grafiką oraz malarstwem olejnym i rysunkiem. Prace artysty znajdują się w muzeach narodowych na wszystkich kontynentach. Dzieła Vica Calabro zakupiły takie ośrodki, jak: Mertopolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Collections Departament of the New York Public Library, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, większość muzeów włoskich. W 1987 roku został laureatem niezwykle prestiżowej Nagrody Stulecia czasopisma „Gazzettino”. Na temat twórczości artysty ukazały się na świecie liczne publikacje książkowe.

            Uroczyste otwarcie wystawy prac Vico Calabro odbyło się 8 maja w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych. Prace prezentowane w FIT pochodzą ze zbiorów Adama Kowalczewskiego, który był pomysłodawcą i współorganizatorem przedsięwzięcia.

Wystawę otworzyła projekcja filmu przedstawiającego Kościół San Daniele w Arso de Chiampo w północnej prowincji Vicenza. Kościół pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Vico Calabro tworzył tam freski w latach 1988-1990. Filmowi towarzyszy muzyka trębacza – Davide Xompero. Po krótkiej projekcji, dyrektor Forum Inicjatyw Twórczych – Renata Nolbrzak przywitała zebranych gości i oddała głos Adamowi Kowalczewskiemu, który pokrótce opowiedział o znajdujących się na wystawie pracach, a także przedstawił postać ich autora. Niestety przez pandemię koronawirusa Vico Calabro nie mógł być obecny osobiście, ale nagrał dla zebranych gości film, w którym opowiada o swojej więzi z Polską, nazywając ją swoim drugim rodzinnym krajem, a Polaków swoim rodzeństwem.

Następnie przyszedł czas na podziwianie prac Vico Calabro przy wspaniałej muzyce na żywo w wykonaniu Macieja Janeckiego, Marcina Seweryńskiego i Feliksa Chołysa. Standardy jazzowe wspaniale komponowały się z pracami Vico Calabro, które są liryczne, czerpią z bogatej tradycji sztuki włoskiej.

Na miłośników artystycznych wrażeń czekała niespodzianka. Po wernisażu zebrani goście mogli odwiedzić Labirynt Fresków znajdujący się w miejscowości Mariampol, na posiadłości Stanisława Radomińskiego. Zorganizowana niespodzianka nie była przypadkowa, Vico Calabro jest bowiem patronem artystycznym Labiryntu Fresków.

Inicjatywa stworzenia Labiryntu Fresków powstała na początku drugiej dekady XXI wieku ze współpracy właściciela z Adamem Kowalczewskim. To on zajmuje się organizacją plenerów, zaprasza artystów i czuwa nad logistyką całości. Sam labirynt buduje gospodarz – Stanisław Radomiński i co roku domurowywane są kolejne ściany w zależności od liczby artystów i wielkości fresków, jakie chcą wykonać. Freski są robione metodą nakładania pigmentu na mokry tynk, co gwarantuje trwałość powstałych obrazów.

Po tak długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, kiedy nastąpiło zamrożenie życia społeczno-gospodarczego (nie chodzi tu tylko o odwołane koncerty czy przedstawienia, ale także o wstrzymane projekty i procesy artystyczne oraz ogólną dezorganizację pracy domów kultury) ludzie są bardzo spragnieni wyjścia z domu i obcowania z kulturą. Forum Inicjatyw Twórczych chce wyjść naprzeciw tym potrzebom i obiecuje, że najbliższy czas będzie bogaty w wydarzenia kulturalne.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *