Wielkie piękno w FIT

13 maja w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych odbyła się projekcja filmu „Wielkie piękno” w reżyserii Giuseppe Tornatore. Tego dnia gościem FIT była Zuzanna Markiewicz. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Historia kina w… Parzęczewie”.

Projekt realizowany przez Klub Filmowy w Parzęczewie zakłada m.in. zorganizowanie siedmiu projekcji filmowych, połączonych ze spotkaniami z twórcami filmowymi i ekspertami w dziedzinie kina. Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia UTW jest Jan Synowiec, który jest także inicjatorem i twórcą projektu. Kilka z zaplanowanych działań odbyło się online, jednak dzięki zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią przechodzimy do realizacji spotkań z udziałem publiczności.

13 maja miało miejsce spotkanie w ramach projektu „Historia kina w… Parzęczewie”. Tym razem mogliśmy zobaczyć włoski komediodramat w reżyserii Paolo Sorrentino pt. „Wielkie piękno”. Film z 2013 roku został obsypany licznymi nagrodami, w tym Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Po projekcji odbyło się spotkanie z Zuzanną Markiewicz, scenografką, autorką kostiumów operowych, teatralnych, filmowych i baletowych.

„Wielkie Piękno” to portret Rzymu – efektownego i tętniącego energią, pełnego obietnic, ale też rozczarowania. To poruszający dramat, bardzo emocjonalny, pełen uroku i ciepłego humoru. Film skłania do refleksji i zastanowienia się także nad własnym życiem. Jak czytamy w artykule Darka Kuźmy z portalu kultura.onet.pl: „Wielkie piękno” to opowieść o mężczyźnie, intelektualiście i utracjuszu, który po swoich hucznie świętowanych 65. urodzinach budzi się w świecie, którego nie rozpoznaje, to słodko-gorzka podróż w głąb czasu i przestrzeni. Jep Gambardella (znakomity w każdym calu Toni Servillo) śni na jawie i podąża śladami swych dawnych sukcesów i podbojów, uświadamiając sobie, że zmienił się i on, wyzbyty weny pisarz, i ludzie, których niegdyś podziwiał, i samo miasto, Rzym, które kilka dekad wcześniej ukochał.

Po projekcji komediodramatu odbyło się spotkanie z kobietą o bardzo ciekawej osobowości, ekspertką od kostiumów i scenografii, projektantką ubiorów – Zuzanną Markiewicz. Nasz gość to kobieta niebojąca się wyzwań, kreatywna i odważna. Pani Zuzanna jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego. Projektowała kostiumy m.in. dla Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach czy Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz do filmów: „Martin Luther. The idea that changed the world” Davida Batty, „Nie ten człowiek” Pawła Wendorffa, „Pod” Joanny Satanowskiej oraz do wielu innych. Pracowała przy licznych programach telewizyjnych, reklamach, teledyskach i pokazach mody.

Klub Filmowy działający w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie planuje kontynuować spotkania z osobami związanymi z kinem oraz projekcje filmów. W planach na najbliższy czas jest projekcja filmu obyczajowego z 1958 roku, w reżyserii Romualda Drobaczyńskiego „Miasteczko” w Tęczowym Siedlisku w Trojanach oraz projekcja dramatu psychologicznego „Cisza” w reżyserii Michała Rosy w Świetlicy Wiejskiej przy OSP w Orłej. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i FB.

Spotkania zrealizowano w ramach projektu „Historia kina w… Parzęczewie”, dofinansowanego ze środków programu „UTW – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *