Wycieczka do Wrocławia

28 maja odbyła się wycieczka do Wrocławia, będąca nagrodą dla wszystkich uczestników  II Międzypokoleniowego Turnieju Wiedzy o Literaturze w FIT. Konkurs związany jest ze Światowym Dniem Książki. Podobnie jak w ubiegłym roku imprezę objął swoim honorowym patronatem starosta powiatu zgierskiego, Bogdan Jarota, który współfinansował organizację niedzielnego wyjazdu.

                W zeszłym roku byliśmy w Warszawie i gościliśmy na tamtejszych Targach Książki na Stadionie Narodowym. Wycieczkę do Wrocławia rozpoczęliśmy od wizyty na 8 Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony”. Stoiska wystawiennicze, ulokowane na świeżym powietrzu w urokliwych średniowiecznych zaułkach wrocławskiego Rynku, zachęcały bogatą ofertą wartościowych książek. Zwiedzanie Targów zostało połączone z czasem wolnym, dzięki czemu każdy mógł na nie poświęcić tyle czasu, ile miał ochotę.

                Następnym etapem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem wrocławskiej starówki. Pan Arkadiusz Förster w profesjonalny, ciekawy i pełen humoru sposób oprowadził nas po Rynku i Ostrowie Tumskim, zaznajamiając nas z historią Wrocławia, związanymi z miastem legendami i ciekawostkami.

                Na zakończenie wycieczki, udaliśmy się do muzeum modelarskiego „Kolejkowo”. Jest to największa makieta kolejowa w Polsce. Mieści się w budynku Dworca Świebodzkiego – jednego z najstarszych dworców we Wrocławiu. Makieta zajmuje 260 m2, mieści 430 metrów torów, 15 pociągów i 2300 figurek zwierząt i ludzi. Wśród ukazanych na niej budynków znajdują się zabytki Dolnego Śląska. Sporo miejsca zajmują też, zaskakujące precyzyjnością i podobieństwem do oryginału, odwzorowania samego Wrocławia. Oczywiście atrakcja była skierowana głównie do najmłodszych uczestników wycieczki i wywarła na nich duże wrażenie, jednak i dorośli  zdawali się być zaciekawieni kunsztem wykonania makiety, która odzwierciedla pasję i artyzm jej twórców. Zresztą w miejscach takich jak to nietrudno poczuć się jak dziecko. Tym bardziej, że wyjazd przypadł zaledwie na kilka dni przed obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka.

                Dziękujemy naszemu hojnemu darczyńcy, Staroście Zgierskiemu, bez którego wsparcia wyjazd nie mógłby się odbyć. Wszystkich Państwa zachęcamy do udziału w kolejnej edycji Międzypokoleniowego Turnieju Wiedzy o Literaturze już za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *