Zostań w domu… kultury

Półkolonie, zajęcia z zespołami śpiewaczymi, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wspaniałe spotkania z wyjątkowymi gośćmi w Cafe Forum – jeszcze do niedawna wszystkie te wydarzenia odbywały się w Forum Inicjatyw Twórczych w tradycyjnej formie. Co zrobić, kiedy otaczająca nas rzeczywistość tak bardzo się zmieniła? Kiedy zewsząd słychać „zostań w domu”? Staramy się dostosować nasze działania do obowiązujących zasad i zachęcamy: zostań w domu kultury.

Forum Inicjatyw Twórczych do niedawna tętniło życiem. Teraz musimy dostosować się do nowej rzeczywistości – poszukiwać nowych form działalności oraz kontaktów z odbiorcami.

Nie chcąc zawieść naszych gości, współpracowników i sympatyków w ciągu ostatnich miesięcy przygotowaliśmy wydarzenia kulturalne w formie online. Pod koniec listopada na stronie internetowej ukazało się nagranie dramatu Karola Wojtyły, zrealizowane w ramach projektu „Brat naszego Boga” – teatr czytany, współfinansowanego przez Łódzki Dom Kultury. Wkrótce ukaże się płyta z nagraniem, która będzie dostępna (nieodpłatnie) w FIT dla wszystkich zainteresowanych.

Mimo trudnej sytuacji nie zrezygnowaliśmy również z organizacji szesnastej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Czarno na Białym”, na który napłynęło ponad 130 prac z całej Polski. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom: Magdalenie Sadowskiej-Maciejewskiej, Magdalenie Cybulskiej i Tadeuszowi Knyziakowi. Żałujemy, że nie mogliśmy zaprosić Państwa, jak co roku, na uroczyste rozstrzygnięcie, ale z tej okazji zamieściliśmy na naszym facebooku nagranie młodego artysty – Łukasza Barysa, który przeczytał swoje wiersze specjalnie z okazji finału naszego konkursu.

Nie mogliśmy także spotkać się z Państwem w okresie świąt Bożego Narodzenia, co było tradycją od wielu lat. Chcąc symbolicznie zagościć w Państwa domach przygotowaliśmy kolędowanie w sieci z zespołem śpiewaczym z Kowalewic, a nagrania z tego przedsięwzięcia publikowane były na facebooku sołectwa Kowalewice i FIT-u. Przy tej okazji serdecznie gratulujemy Kowalewiczankom pomysłu – zawsze chętnie odpowiadamy na takie twórcze inicjatywy.

Najbliższe tygodnie nie zapowiadają dużych zmian i na spotkanie twarzą w twarz z naszą wspaniałą wierną publicznością będziemy musieli jeszcze poczekać, nie mamy jednak zamiaru czekać z założonymi rękami. W związku ze zbliżającym się Dniem Babci w Forum Inicjatyw Twórczych trwają próby do przedstawienia „Urodziny babci Joli”. Sztuka autorstwa Piotra Sankowskiego zostanie nagrana w formie słuchowiska i opublikowana na stronie internetowej FIT-u. Występujący w przedstawieniu młodzi aktorzy są na co dzień członkami koła teatralnego działającego przy Forum Inicjatyw Twórczych.

Działalność FIT to nie tylko zajęcia dla dzieci, ale też wspaniałe, niezapomniane koncerty. Aby uprzyjemnić czas, kiedy należy pozostać w domu, nasi muzycy: Marcin Seweryński, Marta Bednarek i Maciej Janecki wraz z Amelią Jaworowską (laureatka „The Voice Kids”) przygotowują dla Państwa nowe interpretacje słynnych piosenek, które wykonywała Ewa Demarczyk. Już dziś zapraszamy na muzyczną podróż inspirowaną twórczością wielkiej artystki, która odeszła w sierpniu 2020 roku. Koncert w formie nagrania dostępny będzie na stronie internetowej, a kiedy tylko będzie to możliwe, zorganizujemy koncert w sali widowiskowej FIT-u.

Czas pandemii wykorzystujemy także na opracowywanie wniosków aplikacyjnych o środki zewnętrzne na realizację ciekawych przedsięwzięć, również w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miejscowości Parzęczew. Mamy nadzieję, że nasze zabiegi okażą się skuteczne i będziemy mogli zaproponować Państwu w tym roku wiele atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych, oby organizowanych już bez wirtualnego pośrednictwa. Zachęcamy do śledzenia naszego facebooka i strony internetowej.

Dominika Patyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *