Ewa chce spać – rozmówki filmowe

Kultowy film Tadeusza Chmielewskiego z 1957 roku został wyemitowany 24 września w sali widowiskowej Forum Inicjatyw Twórczych. Spotkanie, którego elementem była projekcja filmu,  odbyło się w ramach projektu „Rozmówki filmowe”, realizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Na program spotkania w Forum Inicjatyw Twórczych złożyły się: wykład połączony z prezentacją multimedialną, wygłoszony przez Jakuba Wiewiórskiego, przybliżający założenia „Rozmówek filmowych” na podstawie konkretnych scen z polskich filmów fabularnych oraz projekcja filmu „Ewa chce spać”.

„Rozmówki filmowe” to projekt, którego finalnym elementem jest stworzenie strony internetowej, służącej pokazaniu ewolucji, jakiej podlegał język używany w polskich filmach, odzwierciedlający przemiany społeczne. Każde wyrażenie będzie przedstawione przez odwołanie do konkretnej sceny pochodzącej z jednego z ponad 100 polskich filmów minionych lat.

Twórcom projektu przyświeca kilka celów, warto wymienić wśród nich m.in. rozwijanie umiejętności posługiwania się różnorodną polszczyzną, przypomnienie zapomnianych, a barwnych sformułowań z nadzieją przywrócenia ich do żywego języka, zachęcenie użytkowników Internetu (zwłaszcza młodych) do refleksji nad bogactwem języka polskiego.

„Ewa chce spać” to świetny materiał poglądowy w kontekście założeń twórców projektu. Komedia, jak się okazuje, jest ponadczasowa, także dzięki językowym „perełkom”. Parzęczewska publiczność również bawiła świetnie.

Dominika Patyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *