Filmowa jesień w Parzęczewie

Koniec lata i jesień to zwykle początek nowego sezonu filmowego. To także czas festiwali np. w Wenecji, Londynie, a w Polsce Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Również nasz Klub Filmowy po wakacyjnej przerwie wraca do kolejnych pokazów. Mamy już za sobą letnią, plenerową projekcję filmu „Milioner” z Januszem Gajosem w roli głównej. Pomysł, by wybrać właśnie ten film wysunął Antek Barański, który również zaproponował, by projekcja odbyła się w Tęczowym Siedlisku w Trojanach. Warto przypomnieć, że był to kolejny seans w tym miejscu. Poprzednio obejrzeliśmy film „Miasteczko”. Przygotowujemy jeszcze jedno filmowe spotkanie w gościnnych Trojanach. Może inne stowarzyszenie przyjęłyby nas w swych siedzibach? Niektóre z nich dysponują salami w budynkach, co pozwala zorganizować projekcję również w okresie jesienno – zimowym.

Jakie są nasze najbliższe plany? Po pierwsze chcemy zaprezentować dwa filmy Wojciecha Hasa „Sanatorium pod klepsydrą” i „Pożegnania”. Zafascynowania twórczością tego reżysera nie ukrywali David Lynch, Lars von Trier i Luis Buñuel, a Martin Scorsese twierdzi „Tylko dwaj reżyserzy na świecie potrafili pokazać inny wymiar rzeczywistości: Federico Fellini oraz Wojciech Jerzy Has”. Kolejny nasz pomysł to przygotowanie pokazów w porozumieniu z młodzieżą naszej gminy. Może to być ciekawe doświadczenie, jak filmy są odbierane przez pokolenie dziadków, rodziców i dzieci. W czerwcu obejrzeliśmy film „Mój rower” o męskich relacjach w rodzinie. Teraz zorganizujemy pokaz filmu prezentującego relacje w środowisku kobiecym.

Na razie nie przedstawiamy szczegółowego planu projekcji do końca roku ze względu na trudności, jakie napotykamy, starając się o licencje na nasze pokazy. Nie mając pewności, które z naszych pomysłów dadzą się zrealizować, nie chcemy rozbudzać przedwczesnych emocji. Zapewniamy jednak, że filmowa jesień w Parzęczewie będzie ciekawa i atrakcyjna, o czym najlepiej przekonać się biorąc udział w organizowanych przez nasz Klub wydarzeniach.

Jan Synowiec

   

 

 

 

 

 

Wydarzenia organizowane w ramach projektu „Klub Filmowy – Parzęczew” realizowanego przez Forum Inicjatyw Twórczych z Programu Operacyjnego Upowszechniania Kultury Filmowej, II. Inicjatywy Filmowe sfinansowanego z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *