Tygiel kulturowy Doliny Omo

Podróż po Etiopii widzianej oczami znanych zgierskich podróżników Beaty i Dariusza Cłapów. Spotkanie połączone z prelekcją podróżniczą, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć 15 lutego w cyklu Cafe Forum.

            Etiopia – państwo w którym mówi się w aż 84 językach, gęstość zaludnienia wynosi 87 osób/km2, w którym niestety co roku z powodu niedożywienia umiera 130 tysięcy dzieci. Miejsce to postanowili odwiedzić zgierscy podróżnicy, aby móc teraz przybliżyć gościom zgromadzonym w Cafe Forum niezwykłe obyczaje kulturowe i tradycje panujące w tym odległym kraju.

Barwne opowieści, setki zdjęć i prezentacje multimedialne przeniosły słuchaczy do dzikiej Afryki z jej czarnoskórymi mieszkańcami i zaskakującą przyrodą. Oczami wyobraźni mogli podziwiać kobiety z dzbanami na głowach i wiązkami chrustu na plecach, dziecięce buzie o ogromnych brązowych oczach, młode dziewczęta, które spoglądają ukradkiem spod długich czarnych rzęs, mężczyzn pracujących w polu, którzy za cały sprzęt mają prymitywne narzędzia i jednego lub dwa woły.

Mimo tak trudnych warunków mieszkańcy Etiopii potrafią odnaleźć radość życia i traktować przyjezdnych jak przyjaciół. Uczestniczenie w tej niebanalnej prelekcji podróżniczej niewątpliwie skłania do refleksji nad własnym życiem.

 

Dominika Patyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *